UOKiK wypowiada wojnę prawnikom - łowcom klauzul

Łowcy klauzul od lat są zmorą handlowców, zwłaszcza sklepów internetowych. UOKiK postanowił wydać walkę cwanym prawnikom.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

UOKiK wypowiada wojnę prawnikom - łowcom klauzul

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 maj 2015 9:34


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zdecydowaną walkę cwanym prawnikom, którzy pod sztandarem obrońców konsumentów zasypują firmy pozwami o rzekome stosowanie niedozwolonych zapisów w regulaminach sprzedaży - informuje "Puls Biznesu".

Tzw. łowcy klauzul od lat są zmorą handlowców, zwłaszcza sklepów internetowych. Tworzą grupkę konsumentów i wysyłają do sklepu propozycje "ugody", która jest zwykłym haraczem za "święty spokój". Rekord to prawie 200 pozwów dotyczących jednej klauzuli. W rezultacie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest zawalony sprawami, co paraliżuje jego pracę.

UOKiK wielokrotnie krytykował te legalne prawnie, ale niemoralne działania. Teraz, w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, zawarto przepisy przeciwko prawnikom-szantażystom. Projekt przewiduje zmianę drogi sądowej na administracyjną - zamiast SOKiK postępowanie będzie prowadził prezes UOKiK - i to wyłącznie na wniosek zarejestrowanych organizacji konsumenckich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.