PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

UOKiK pomoże pokrzywdzonym przedsiębiorcom. Zmiany na horyzoncie

  • Autor: PAP/RAF
  • 5 gru 2019 15:01

Rzecznik MŚP wraz z ekspertami rynkowymi pracuje nad nowelą ustawy o UOKiK. Wprowadzone zmiany nakazywałyby prezesowi UOKiK, by znacznie częściej zajmował się sprawami przedsiębiorców krzywdzonych nielegalnymi działaniami innych firm.

UOKiK pomoże pokrzywdzonym przedsiębiorcom. Zmiany na horyzoncie
Adobe Stock
REKLAMA

Prezes UOKiK powinien wszczynać kontrole firm po każdym zawiadomieniu ze strony innej firmy. Odmowę można by zaskarżyć do sądu jak pisze czwartkowy "Puls Biznesu" o pomyśle rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza na reformę UOKiK. 

Gazeta informuje, że rzecznik MŚP wraz z ekspertami rynkowymi pracuje nad zmianami prawnymi, których konsekwencją byłoby nakazanie prezesowi UOKiK, by znacznie częściej zajmował się sprawami przedsiębiorców krzywdzonych nielegalnymi działaniami innych firm. Jest już wstępny i dość obszerny projekt noweli ustawy o UOKiK. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: UOKiK: wyprzedaże czy super okazje to wiele haczyków na konsumentów

Projekt zakłada, że prezes UOKiK miałby obowiązek wszczynania postępowań antymonopolowych o ochronę konkurencji po wpłynięciu każdego wniosku. Obecnie wszczyna je z urzędu, gdy uzna to za uzasadnione. Nowe prawo miałoby pozwolić prezesowi Urzędu na odmowę wszczęcia takiego postępowania, ale w formie decyzji administracyjnej z uzasadnieniem. Taką odmowę firma wnioskująca o postępowanie mogłaby skarżyć do sądu - pisze "Puls Biznesu".

Cytowana przez gazetę rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch przypomniała, że wszczynanie postępowań na wniosek funkcjonowało wcześniej w prawie (w ustawie z 2000 r.), ale okazało się nieskuteczne i zostało zlikwidowane.

"Rezygnacja z postępowań na wniosek umożliwiła nam selekcję informacji o ewentualnych naruszeniach i wszczynanie postępowań w sprawach, w których ograniczenie konkurencji jest najpoważniejsze i powoduje największe zagrożenia. Przywrócenie postępowań "na wniosek" skutkowałoby tym, że znaczna liczba prowadzonych spraw miałaby marginalne znaczenie dla gospodarki i kraju" - dodała rzeczniczka. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UOKiK pomoże pokrzywdzonym przedsiębiorcom. Zmiany na horyzoncie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA