Uniwersytet Łódzki wprowadził oficjalne zasady, którymi rektor uczelni będzie kierował się podczas powoływania pracowników na funkcje kierownicze. Jest to jeden z pierwszych kroków do podnoszenia poziomu zarządzania Uniwersytetem, na który zdecydowało się nowe Kolegium Rektorskie UŁ.

Zgodnie z nowym zarządzeniem wszystkie osoby, które będą obejmować w przyszłości stanowiska kierownicze na Uniwersytecie Łódzkim (od prorektora do kierownika zakładu), będą oceniane z punktu widzenia wskazanych w zarządzeniu kryteriów.
Jak zaznaczają przedstawiciele uczelni, nie mają one charakteru wyczerpującego, lecz tworzą katalog zasad podstawowych. Zaliczają się do nich, między innymi, odpowiednie osiągnięcia badawcze, rzetelność w wypełnianiu dotychczasowych obowiązków czy umiejętność kreowania środowiska pracy sprzyjającego rozwojowi zawodowemu pracowników danej jednostki. Decyzja o powołaniu będzie poprzedzana analizą tych i pozostałych kryteriów.
Czytaj więcej: Kobieta w fotelu rektora. "W zarządzaniu nie chodzi o płeć, ale o kompetencje"
- Zarządzenie to efekt naszej strategii, która zakłada jeszcze większą profesjonalizację obszaru HR na Uniwersytecie Łódzkim. Jako uczelnia wyróżniona tytułem HR Excellence in Research musimy konsekwentnie udoskonalać nasz system zarządzania. Zależy nam na przejrzystości i tworzeniu jak najlepszych warunków pracy, bo dzięki temu będziemy atrakcyjnym pracodawcą - wyjaśnia prof. Elżbieta Żądzińska, rektor UŁ.
W dokumencie mowa też np. o „zapobieganiu konfliktowi interesów w razie zatrudnienia danej osoby w innym miejscu pracy”. Do takich okoliczności zaliczają się na przykład krzyżujące się podległości (w jednym miejscu jedna osoba jest przełożonym, druga pracownikiem, a w innym ta relacja jest odwrotna).
- Statut UŁ reguluje ogólne kwestie powoływania na stanowiska kierownicze i pewne warunki, które musi spełniać osoba zajmująca stanowisko kierownicze. Brakowało nam natomiast listy przejrzystych zasad, które będą uwzględniane przy powoływaniu na stanowiska (funkcje) kierownicze - wyjaśnia prorektor ds. nauki UŁ prof. Zbigniew Kmieciak.


KOMENTARZE (0)