Unijne przepisy dotyczące rad nadzorczych wpłyną na ich profesjonalizację?

Ponad 60 proc. zarządów nie czuje potrzeby korzystania z mediów społecznościowych. Jakie więc inne priorytety rozwoju mają firmy z całego świata?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Unijne przepisy dotyczące rad nadzorczych wpłyną na ich profesjonalizację?

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

17 lis 2014 13:12


Jak wynika z badania „Global Director 360°: Growth from all Directions”, dużym zagadnieniem biznesowym jest polityka różnorodności. Aż 63 proc. ankietowanych jak dotąd nie wprowadziło jej w swoich zarządach. Najważniejszymi priorytetami są dla nich strategia, wyniki finansowe oraz wzrost firmy.

W badaniu Deloitte wzięło udział 317 członków zarządów firm działających w piętnastu krajach i regionach świata.  Spośród przebadanych krajów na równowagę systemu regulacyjnego najczęściej zwracali uwagę członkowie zarządów z Niemiec, Luksemburga, Irlandii i Szwecji.

Czytaj też: Monika Smulewicz: Polskie firmy płacą pracownikom zbyt mało

Z kolei blisko jedna trzecia ankietowanych uznała, że system regulacyjny w ich krajach umożliwia elastyczność poprzez „zgodne i wyjaśniające” podejście. Taka odpowiedź przeważała m.in.: w Finlandii, Argentynie, Meksyku, Rumunii i na Filipinach.

Dla 24 proc. badanych system ten jest zbyt uregulowany (USA, Indie, Rosja), a 12 proc. uważa go za nieefektywny (znaczący odsetek badanych w Rosji, Argentynie, na Bliskim Wschodzi i w Czechach).

- Niezależnie od systemu regulacyjnego zarządy i rady nadzorcze muszą sprostać oczekiwaniom regulatorów i działać zgodnie z przepisami. Jest to tym bardziej istotne, że obecnie obserwujemy zmianę prawa dotyczącego tych organów. Odnosi się to także do rad nadzorczych w Polsce – mówi Dorota Snarska-Kuman, partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte.

Unijna dyrektywa z 22 października 2013 roku, na której włączenie do prawa lokalnego Polska ma czas do listopada 2015 roku, wprowadza możliwość karania członków rad nadzorczych sankcjami finansowymi do wysokości 2 mln euro.

Czytaj też: Firmy wykupują OC dla członków zarządu i rad nadzorczych

Z kolei zgodnie z propozycją Komisji Nadzoru Finansowego „Zasady ładu korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych przez KNF” rada nadzorcza powinna rozumieć zasady rachunkowości i ich wpływ na sprawozdanie finansowe. Poza tym powinna także brać udział w ustalaniu strategii dotyczącej zarządzania i monitorowania ryzykiem.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.