Unijne miliardy na rozwój kadr dla przedsiębiorstw

Mentoring, treningi aktywnego poszukiwania pracy, job-shadowing, większa mobilność pracowników i aktywizacja osób w wieku 50+ - te projekty mają szansę na dofinansowanie unijne w latach 2014-2020. Pracodawcy zainwestują w rozwój kadr w ramach Programu operacyjnego „Wiedza, Edukacja, Rozwój". Do podziału jest ok. 4,4 mld euro.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Unijne miliardy na rozwój kadr dla przedsiębiorstw

PODZIEL SIĘ


Autor: Joanna Oreł

12 cze 2014 6:22


Nowy, unijny program koncentruje się przede wszystkim na wspieraniu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które nie zawsze mogą sobie pozwolić na prowadzenie rozwiniętych działów HR i budżetów szkoleniowych. Przede wszystkim zmieni się system finansowania form wsparcia. To nie administracja publiczna będzie decydowała o rodzaju i zakresie inwestowania w rozwój kadr, lecz odbiorcy czyli m.in. przedsiębiorcy.

– Każda firma ma swoje potrzeby, jest w swoim momencie organizacyjnego rozwoju – i to powinien być główny punkt wyjścia. Kwestią jest dołożenie większej staranności do analizy składanych projektów na dwóch poziomach: analizy faktycznych potrzeb i jakości oferowanych usług. Te dwa elementy oczywiście występowały do tej pory. Życie pokazało, że przeprowadzana analiza (oparta często na ankietach potrzeb czy wynikach ocen okresowych) nie była dostateczna, skoro projekty nie odpowiadały do końca na potrzeby pracowników i firm – komentuje Katarzyna Skoczek, menedżer zmiany i praktyk HR.

Jednym z głównych priorytetów unijnego programu na lata 2014-2020 jest wspieranie młodych pracowników do 24. roku życia. Projekty mają dotyczyć treningów aktywnego poszukiwania pracy, personalnych zajęć z zakresu doradztwa zawodowego czy opracowania indywidualnych planów działania. Instrumenty, jakie przewiduje nowa perspektywa unijna, to m.in. staże, szkolenia, dofinansowanie studiów podyplomowych, dofinansowanie kosztów egzaminów oraz kosztów uzyskania licencji, pożyczka szkoleniowa, stypendia na kontynuowanie nauki, czy bony szkoleniowe, stażowe i zatrudnieniowe.

Pracownicy, którzy zakwalifikują się do unijnego projektu, będą mogli także liczyć na granty w przypadku podjęcia zatrudnienia poza miejscem zamieszkania.

– Kluczem do współpracy długofalowej z młodym pracownikiem w nowej perspektywie finansowej powinno być zrozumienie i dialog międzypokoleniowy. Chodzi o projekty, w których młodzi pracownicy korzystaliby z doświadczenia mentorów, przedstawicieli starszych pokoleń generacji X – uważa Katarzyna Bogusz-Przybylska, coach i trener rozwoju osobistego.

Jak wynika z raportu „Nowe podejście do zamówień publicznych – wyzwanie dla zamawiających – szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw", przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, pracodawcy nadal nie mają wystarczającej świadomości co do korzyści płynących z inwestowania w rozwój pracowników i zarządzania zasobami ludzkimi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.