PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

UNICEF: Na świecie do pracy jest zmuszanych 152 mln dzieci

  • Autor: PAP/RAF
  • 12 cze 2020 15:39

W obchodzony w piątek (12 czerwca) Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci UNICEF razem z Międzynarodową Organizacją Pracy (MOP) opublikował raport, z którego wynika, że na świecie do pracy zmuszanych jest 152 mln dzieci, a obecny kryzys może pogłębić to zjawisko.

UNICEF: Na świecie do pracy  jest zmuszanych 152 mln dzieci
Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Walki z Pracą Dzieci. (Fot Pixabay)
REKLAMA
  • Według ONZ do pracy na całym świecie zmuszanych jest 152 mln dzieci w wieku 5-17 lat, a prawie połowa z nich wykonuje niebezpieczne zajęcia.
  • Najwięcej dzieci zmuszanych jest do pracy w Afryce - 72 mln, czyli co piąte mieszkające tam dziecko, i w regionie Azji i Pacyfiku - 62 mln, 7 proc. wszystkich dzieci w tej części świata.
  • Dokument zaznacza, że rośnie liczba dowodów na to, iż wywołane przez pandemię koronawirusa zamknięcie szkół w wielu państwach świata zwiększyło liczbę zmuszanych do pracy dzieci.

- Miliony dzieci są narażone na zmuszanie do pracy w wyniku kryzysu Covid-19. Oznaczałoby to pierwszy od 2000 roku wzrost liczby dzieci, które są zmuszane do pracy - informuje dokument zatytułowany "Covid-19 i praca dzieci. Czas kryzysu, czas na działania".

Według ONZ do pracy na całym świecie zmuszanych jest 152 mln dzieci w wieku 5-17 lat, a prawie połowa z nich wykonuje niebezpieczne zajęcia. 48 proc. pracujących dzieci ma mniej niż 11 lat, 28 proc. jest w wieku 12-14 lat, 24 proc. - 15-17 lat. 71 proc. dzieci, których dotyka to zjawisko, jest zmuszanych do pracy w rolnictwie, 17 proc. w usługach, 12 proc. w przemyśle, w tym w górnictwie.

Najwięcej dzieci zmuszanych jest do pracy w Afryce - 72 mln, czyli co piąte mieszkające tam dziecko, i w regionie Azji i Pacyfiku - 62 mln, 7 proc. wszystkich dzieci w tej części świata. Zjawiskiem tym objętych jest jednak także 11 mln dzieci w Amerykach, 6 mln w Europie i Azji Centralnej oraz milion w krajach arabskich.

Czytaj też: Pracodawcy RP apelują o zwolnienie z podatku pomocy antykryzysowej

Raport podkreśla, że pracy, do której zmuszane są dzieci, nie można mylić z aktywnością, która pomaga w rozwoju, taką jak pomoc w normalnych obowiązkach domowych czy dorywcza praca wakacyjna. Według kryteriów przyjętych przez UE, praca dzieci to suma obowiązków, które pozbawiają dzieci ich dzieciństwa i godności, niszczą potencjał i zaburzają rozwój fizyczny i psychiczny.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UNICEF: Na świecie do pracy jest zmuszanych 152 mln dzieci

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA