×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Umowy o dzieło z krótkim terminem. Ten trend jest coraz bardziej widoczny

  • Autor: PAP/aw
  • 14 mar 2023 7:25

W 2022 roku zarejestrowano 1,7 mln umów o dzieło. Są one najczęściej zgłaszane przez płatników składek, którzy prowadzą działalność naukową i techniczną oraz w zakresie informacji i komunikacji. Wykonawcami takich umów są w większości mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat - wynika z raportu ZUS.

Umowy o dzieło z krótkim terminem. Ten trend jest coraz bardziej widoczny
Liczba umów o dzieło zawarta z cudzoziemcami wyniosła 55,1 tys., co stanowi 3,23 proc. zawartych umów o dzieło/ fot.shutterstock
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • ZUS podał, że od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. przekazano 1,17 mln formularzy RUD (formularz służący do przekazywania danych o umowach o dzieło).
  • Dotyczyły one ponad 1,7 mln umów o dzieło, a informacje przekazało 75,1 tys. podmiotów, z czego 72,8 tys. (ok. 97 proc.) to płatnicy składek.
  • Natomiast liczba osób wykonujących takie umowy wyniosła 342,6 tys.

W 2022 r. złożono do ZUS więcej formularzy RUD (o 33,9 tys.) niż w 2021 r., ale zgłoszono na nich mniej umów o dzieło (o 15,8 tys. mniej umów w 2022 r.). Średnia liczba umów na formularzu w 2021 r. to 1,51, w 2022 r. 1,46.

"Z danych ZUS wynika, że umowy o dzieło zgłaszane są przede wszystkim przez płatników składek. Najczęściej są to podmioty prowadzące działalność naukową i techniczną oraz w zakresie informacji i komunikacji, zgłaszające do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 9 ubezpieczonych" - wskazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Umowy o dzieło zawierane zwykle na okresy nie dłuższe niż 9 dni

Zwróciła uwagę, że umowy o dzieło w większości przypadków zawierane są na okresy nie dłuższe niż 9 dni.

"Najczęściej osoby wykonujące umowę o dzieło zamieszkują w województwie mazowieckim, a największą grupę wykonawców stanowią osoby w wieku 30-39 lat. Jednocześnie umowy o dzieło zawierane są częściej z mężczyznami. W przypadku cudzoziemców wykazywanych w formularzach RUD, największą grupę stanowią obywatele Ukrainy" - dodała prof. Uścińska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowy o dzieło z krótkim terminem. Ten trend jest coraz bardziej widoczny

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA