×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Umowa o współpracy pomiędzy polską a norweską inspekcją pracy

  • Autor: PAP/JS
  • 28 wrz 2017 17:47

Wspólne działania na rzecz ochrony praw pracowników delegowanych i migrujących zarobkowo oraz wymianę informacji zakłada podpisane we Wrocławiu porozumienie o współpracy pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy a Urzędem Inspekcji Pracy w Królestwie Norwegii.

Umowa o współpracy pomiędzy polską a norweską inspekcją pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Porozumienie jest zwieńczeniem polsko-norweskiego projektu współpracy obu inspekcji. Celem tego przedsięwzięcia jest poznanie się inspektorów z obu krajów i wymiany doświadczeń. Projekt został sfinansowany z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Rozpoczął się w sierpniu, a zakończy w grudniu.

Zastępca głównego inspektora pracy Dariusz Mińkowski powiedział, że wcześniejsze porozumienie z Norwegią zostało podpisane w 2007. "Jego zakres był jednak węższy i ograniczał się właściwie do wymiany informacji. Teraz chcemy to rozszerzyć o czynności kontrolne" - powiedział Mińkowski.

Dodał, że bez takiego porozumienia polska inspekcja nie może podejmować skutecznych działań, gdy łamane są za granicą prawa polskich pracowników.

Polsko-norweskie porozumienie zakład m.in. prowadzenie kontroli przestrzegania przepisów dotyczących delegowanych pracowników. Przewidziano również możliwość prowadzenia wspólnych kontroli w sprawach dotyczących transgranicznych stosunków zatrudnienia. Prowadzona będzie także wymiana informacji na temat nieprawidłowości wykrytych podczas kontroli zatrudnienia oraz stwierdzonych naruszeń praw pracowniczych.

Według danych GUS w 2015 r. w Norwegii przebywało 84 tys. Polaków; nieoficjalne szacunki mówią jednak o około 150 tys. polskich obywateli. Zdecydowana wiejskość z nich tam pracuje; głównie w branży budowlanej, usługach, przetwórstwie rybnym i sektorze wydobywczym.

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowa o współpracy pomiędzy polską a norweską inspekcją pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA