Wspólne działania na rzecz ochrony praw pracowników delegowanych i migrujących zarobkowo oraz wymianę informacji zakłada podpisane we Wrocławiu porozumienie o współpracy pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy a Urzędem Inspekcji Pracy w Królestwie Norwegii.

Porozumienie jest zwieńczeniem polsko-norweskiego projektu współpracy obu inspekcji. Celem tego przedsięwzięcia jest poznanie się inspektorów z obu krajów i wymiany doświadczeń. Projekt został sfinansowany z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Rozpoczął się w sierpniu, a zakończy w grudniu.
Zastępca głównego inspektora pracy Dariusz Mińkowski powiedział, że wcześniejsze porozumienie z Norwegią zostało podpisane w 2007. "Jego zakres był jednak węższy i ograniczał się właściwie do wymiany informacji. Teraz chcemy to rozszerzyć o czynności kontrolne" - powiedział Mińkowski.
Dodał, że bez takiego porozumienia polska inspekcja nie może podejmować skutecznych działań, gdy łamane są za granicą prawa polskich pracowników.
Polsko-norweskie porozumienie zakład m.in. prowadzenie kontroli przestrzegania przepisów dotyczących delegowanych pracowników. Przewidziano również możliwość prowadzenia wspólnych kontroli w sprawach dotyczących transgranicznych stosunków zatrudnienia. Prowadzona będzie także wymiana informacji na temat nieprawidłowości wykrytych podczas kontroli zatrudnienia oraz stwierdzonych naruszeń praw pracowniczych.
Według danych GUS w 2015 r. w Norwegii przebywało 84 tys. Polaków; nieoficjalne szacunki mówią jednak o około 150 tys. polskich obywateli. Zdecydowana wiejskość z nich tam pracuje; głównie w branży budowlanej, usługach, przetwórstwie rybnym i sektorze wydobywczym.



KOMENTARZE (0)