W piątek 24 listopada prezydent RP Andrzej Duda złoży podpis pod II Ustawą o innowacyjności. Dokument wprowadza szereg ulg i zmian podatkowych dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się postawić na badania i rozwój.

II Ustawa o innowacyjności wprowadza kolejne ulgi, z których będą mogli skorzystać innowacyjni przedsiębiorcy. To m.in. zwiększenie wysokości ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową do 100 proc., zwiększenie zakresu działania spółek celowych tworzonych przez uczelnie i instytuty PAN o działalność gospodarczą czy wydłużenie do 2023 r. wyłączenia tzw. podwójnego opodatkowania spółek kapitałowych i spółek komandytowo-akcyjnych, zaangażowanych w działalność B+R.
Dokument zakłada też zmiany w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego. Tutaj II Ustawa o innowacyjności wprowadza m.in. zwiększenie zakresu działania spółek celowych tworzonych przez uczelnie i instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk (PAN) o działalność gospodarczą czy
umożliwienie tworzenia przez uczelnie i instytutu naukowe PAN spółek do zarządzania infrastrukturą badawczą.
- Łączny koszt tej ustawy to miliard złotych. Na tyle wicepremier Mateusz Morawiecki zgodził się uszczuplić przychody budżetowe. Traktujemy to jednak jako inwestycję - zaznaczał w rozmowie z nami wicepremier Gowin.
Warto przypomnieć, że pod koniec 2016 roku weszła w życie I Ustawa o innowacyjności, która m.in. zwiększyła do 50 proc. ulgę podatkową, zniosła na stałe podatek dochodowy od aportu własności intelektualnej i przemysłowej oraz wydłużyła z 3 do 6 lat możliwość odliczenia kosztów na działalność B+R.
Uroczyste podpisanie II Ustawy przez PAD odbędzie się w piątek (24.11) w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej o godz. 14.



KOMENTARZE (0)