PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ukraińscy przedsiębiorcy wybierają Warszawę. Na topie usługi fryzjerskie i IT

  • jk
  • 20 wrz 2022 17:29

Ukraińcy otwierają firmy w Polsce. Do końca 2021 r. w Polsce zarejestrowanych było 7117 działalności gospodarczych prowadzonych przez obywateli Ukrainy. W samym 2022 roku i tylko do września obywatele ukraińscy złożyli tymczasem 9374 wnioski o założenie działalności.

Ukraińscy przedsiębiorcy wybierają Warszawę. Na topie usługi fryzjerskie i IT
Obywatele Ukrainy najczęściej zajmują się fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Z danych zebranych przez firmę analityczną InfoCredit wynika, że z Polską duży odsetek Ukraińców wiąże nie tylko przyszłość rodzinną, ale i biznesową. Bliskość pozostawionego domu z pewnością ma znaczenie w osadzaniu się na terenie Polski, a realizacja zawodowa znajduje przełożenie nie tylko w pracy na etacie, ale też w nowo otwieranych działalnościach.

Do końca 2021 r. w Polsce zarejestrowanych było 7117 działalności gospodarczych prowadzonych przez obywateli Ukrainy. W samym 2022 roku i tylko do września obywatele ukraińscy złożyli tymczasem 9374 wnioski o założenie działalności.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Warto także przypomnieć, że do połowy wakacji ponad 770 tys. Ukraińców było legalnie zatrudnionych w naszym kraju.

W jakich branżach zakładają firmy Ukraińcy? Najczęściej zajmują się fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi. Ale nie tylko. Własny biznes w tym roku otworzyły także informatyczki i informatycy. Porównywalnie dużo działalności w stosunku do ubiegłych lat zakładano także w budownictwie i transporcie.

Warszawa, Kraków, Wrocław na podium

Najwięcej działalności gospodarczych Ukraińcy założyli tam, gdzie jest największa szansa zdobycia klientów - najchętniej udawali się do Warszawy i największych miast. Odległość od granicy nie miała tu znaczenia. Liczył się atrakcyjny rynek, szansa na godne urządzenie się i znalezienie mieszkania.

- Głównym celem biznesowym i zarobkowym była Warszawa. W stolicy w tym roku nasi goście założyli 1764 nowych działalności. Na drugim miejscu znalazł się Kraków (1042 nowych działalności), który nieznacznie wyprzedził Wrocław (1040). W Gdańsku i Poznaniu przybyło odpowiednio 434 i 417 działalności. Szczecin znacznie wyprzedził Łódź (314 wobec 237). Z wymienionych miast największy skok zanotowaliśmy we Wrocławiu (z 635 przed 2022 r. do 1040 w tym roku), w Krakowie (z 697 do 1042) i w Gdańsku (z 200 do 434) – dodaje Jerzy Wonka, prezes InfoCredit.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ukraińscy przedsiębiorcy wybierają Warszawę. Na topie usługi fryzjerskie i IT

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Brajan z Uk 2022-09-20 21:04:31

    Niech ich golą ile wlezie.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA