PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ukraińcy najbardziej chcą pracować w Niemczech. Ale już na drugim miejscu jest Polska

  • Autor: MN
  • 4 paź 2017 8:59

Z najnowszych danych ukraińskiej agencji badawczej Rating Group wynika, że aż 44 proc. Ukraińców chciałoby wyjechać za granicę do pracy. Polska jest drugim najbardziej pożądanym kierunkiem - wyżej niż Stany Zjednoczone.

Ukraińcy najbardziej chcą pracować w Niemczech. Ale już na drugim miejscu jest Polska
Adobe Stock
REKLAMA

• Zdecydowanie częściej taką deklarację składają młode osoby do 35 roku życia – aż 68 proc. z nich chce pracować poza Ukrainą.

• Osoby planujące emigrację zarobkową, najchętniej chcą wyjechać do Niemiec (37 proc.), ale już co czwarty badany wskazał Polskę.

• Eksperci Personnel Service zauważają, że dla polskiego rynku pracy kluczowi są młodzi Ukraińcy, którym należy stworzyć warunki zachęcające do osiedlania się na stałe.

Z badania Rating Group wynika również, że już co trzeci obywatel Ukrainy chciałby wyjechać za granicę na stałe. Wśród młodych ludzi ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 54 proc. Jak zauważa Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, to bardzo dobra informacja dla naszego rynku pracy, bo teraz jak nigdy, potrzebujemy młodych ludzi, którzy myślą o długodystansowej emigracji.

- Dotychczasowe warunki, które pozwalają Ukraińcom pracować tylko przez pół roku w ciągu 12 miesięcy to tylko doraźna pomoc. I choć jest dla wielu pracodawców nieoceniona, może niedługo okazać się niewystarczająca. Dlatego powinniśmy dążyć do tego, żeby stworzyć Ukraińcom warunki do osiedlania się na stałe. Zwłaszcza, że Polska ustępuje miejsca tylko Niemcom w rankingu najpopularniejszy kierunków emigracji – mówi Krzysztof Inglot.

Zagranica przyciąga młodych Ukraińców

Szczegółowe dane, dotyczące możliwej emigracji zarobkowej, pokazują wyraźnie, że wiek ma bardzo duży wpływ na udzielane odpowiedzi. Najczęściej deklarację o chęci wyjazdu za granicę do pracy składają młodzi ludzie od 18 do 35 roku życia, wśród których już 68 proc. myśli o emigracji zarobkowej. W starszych grupach wiekowych ten wskaźnik jest mniejszy – 52 proc. osób w wieku od 36 do 50 lat oraz zaledwie 20 proc. osób starszych niż 51 lat.

Planujący wyjazd za granicę do pracy wskazują najczęściej Niemcy jako miejsce emigracji (37 proc.). Na drugim miejscu znajduje się Polska, wskazywana przez 26 proc. badanych, a na trzecim Stany Zjednoczone (22 proc.). Poza podium znalazły się m.in. Kanada (21 proc.), Czechy (16 proc.), Włochy (16 proc.) czy Wielka Brytania (14 proc.). Co ciekawe, Rosję wskazało tylko 6 proc. osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraińcy najbardziej chcą pracować w Niemczech. Ale już na drugim miejscu jest Polska

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA