PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ukraińcy chcą pracować w Polsce. Potrzebują jednak zachęt

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 11 kwi 2019 12:57

Nowa analiza Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej wskazuje, że jeśli zatrudnieni w Polsce Ukraińcy doczekają się wzrostu płac, zmotywuje ich to do pozostania w naszym kraju.

Ukraińcy chcą pracować w Polsce. Potrzebują jednak zachęt
Adobe Stock
REKLAMA
  • Aż 70 proc. ukraińskich migrantów zarobkowych pozytywnie ocenia doświadczenie pracy w Polsce, a 61 proc. chciałoby zamieszkać u nas na stałe - wynika z raportu Izby.
  • 40 proc. badanych zdecyduje się na długotrwałe zatrudnienie w Polsce pod warunkiem, że wzrosną płace.
  • Obok płac Ukraińcy liczą też na ułatwienia w kupnie mieszkania oraz w nauce języka.

Jak wynika z raportu Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Ukraińcy pomimo tego, że od 2020 r. będą mieli otwartą drogę do legalnego podjęcia pracy w Niemczech, deklarują chęć pozostania i kontynuowania pracy w Polsce. Warunek? Wynagrodzenia za ich pracę muszą wzrosnąć.

Czytaj też: Ukraińcy wyjadą do Niemiec? Odpowiada Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

Dodatkowo 13 proc. ukraińskich migrantów chciałoby mieć możliwość nabycia w Polsce nieruchomości. Ważnym czynnikiem warunkującym pozostanie w Polsce jest również znajomość języka.

Z badania wynika, że aż dla 27 proc. ukraińskich migrantów zarobkowych trudności podczas pracy w Polsce powodowała nieznajomość języka. Na ciężkie warunki pracy i złe warunki zamieszkania narzeka 25 proc. badanych. Dla 30 proc. pracowników z Ukrainy właśnie to stało się powodem do rezygnacji z pracy.

Zdaniem prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacka Piechoty, by poprawić sytuację, potrzebne jest wdrożenie regulacji prawnych, które pomogłyby cudzoziemcom nie tylko w podejmowaniu pracy w Polsce, ale ułatwiałyby też ich życie codzienne w naszym kraju. 

- Pomocne byłyby na przykład bezpłatne kursy językowe, ułatwienie procesu legalizacji, dostępne porady prawne oraz infolinia w języku ukraińskim - to pozwoliłoby pracownikom z Ukrainy czuć się w Polsce bardziej komfortowo i eliminowałoby patologie, występujące po obu stronach granicy - mówi Piechota.

Czytaj też: Niemiecki rynek pracy otwarty. Wielkie pytanie, czy zobaczymy wielki odpływu Ukraińców z Polski?

W opinii prezes Fundacji „Nasz Wybór” Myroslavy Keryk zarówno Polska, jak i Ukraina zyskują na tym, że obywatele Ukrainy pracują w naszym kraju. - Konieczne jest, aby oba państwa zaangażowały się w informowanie obywateli ukraińskich o ich prawach i obowiązkach za granicą - powiedziała Keryk podczas prezentacji wyników badania w Świnoujściu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraińcy chcą pracować w Polsce. Potrzebują jednak zachęt

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA