PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Uelastycznienie form zatrudnienia nieuniknione? 17 menedżerów zabiera głos

Czy - z myślą o cyfrowej przyszłości i ewolucji pracy w kierunku pracy zdalnej, projektowej, multitaskingu - należy uelastycznić formy zatrudnienia? Jak to zrobić? Na te pytania odpowiadają m.in. Tomasz Kwiecień (OEX), Cezary Maciołek (Grupa Progres), Antonio Carvelli (Gi Group), Sylwia Pawełczyk-Maśluk (Accor Services Poland), Bożena Soberka (BAT), Tomasz Szpikowski (Bergman Engineering).

Magdalena Jankowska, dyrektor HR na Europę Północno-Wschodnią w O-I Glass

Pandemia podziałała na rynek pracy jak katalizator – nie wytworzyła nowych trendów, ale wzmocniła i przyspieszyła te, które obserwujemy od lat. Zmiana nie dokonuje się jednak wszędzie w takim samym stopniu. Przykładem może być praca zdalna, która urosła do rangi symbolu zmian na rynku pracy w dobie pandemii, a dotyczy specyficznych grup pracowników - głównie w dużych miastach. Postępująca cyfryzacja sprzyja takiej formie świadczenia pracy, dostarczając coraz doskonalszych narzędzi komunikacji i umożliwiając pracę zdalną w sektorach, które jeszcze do niedawna od niej stroniły. Warto jednak pamiętać, że dla profesjonalistów IT i freelancerów taka forma pracy była czymś zupełnie naturalnym - i to od wielu lat.

Jednocześnie w sektorze przemysłowym, handlu detalicznym i wielu usługach zdalna praca nie jest możliwa z przyczyn zupełnie niezależnych od tempa rozwoju technologii komunikacyjnych czy narzędzi informatycznych. W tych branżach pracownik potrzebny jest tam, gdzie znajdują się środki produkcji, które wykorzystuje czy serwisuje, lub tam, gdzie znajduje się klient, którego obsługuje. W obu zakładach O-I Glass w Polsce dysponujemy bardzo nowoczesnym parkiem maszynowym, ale wykwalifikowany personel jest na miejscu konieczny, aby produkcja mogła trwać bez zakłóceń.

Widać zatem wyraźnie, że ewolucja pracy, chociaż w pandemii przyspieszyła, przebiega wielokierunkowo i w różnym tempie - w zależności od branży i specjalizacji. Próba sprowadzenia tych zmian do wspólnego mianownika nie jest więc dobrym rozwiązaniem.

Prawo pracy powinno nadążać za tymi zmianami, by odpowiadać na aktualne potrzeby i oczekiwania wszystkich uczestników rynku pracy. Niezależnie od tego, czy codzienne obowiązki konkretnego pracownika da się łatwo zdigitalizować i "onarzędziować", czy też, ze względu na specyfikę jego profesji, jest to utrudnione lub dziś niemożliwe.

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, czy prawodawstwo powinno pójść w kierunku uelastycznia form zatrudnienia, czy jakiejś formy jednolitego kontraktu pracowniczego. Należałoby raczej zapewnić wszystkim uczestnikom rynku pracy taką liczbę form zatrudnienia, aby odpowiadały ich różnorodnym potrzebom. (Fot. mat. pras.)

REKLAMA

      

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uelastycznienie form zatrudnienia nieuniknione? 17 menedżerów zabiera głos

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA