Przed nami wakacje: czas relaksu i regeneracji. Jednocześnie okazja do znalezienia najlepszego sposobu na odstresowanie się. W europejskich firmach od kilku lat rośnie liczba nieobecności pracowników spowodowanych właśnie stresem. Ten rodzaj absencja kosztuje pracodawców nawet 600 mld euro rocznie. Nasza Państwowa Inspekcja Pracy szacuje że około 50-60 proc. nieobecności w pracy ma bezpośredni związek ze stresem.

- Jak najefektywniej wykorzystać urlop? Co jest lepsze: wyjazd krótszy czy raczej dłuższy? Wypoczynek aktywny czy beztroskie lenistwo? Nie ma jednej recepty.
- Liczą się nie tylko indywidualne upodobania, ale także charakter pracy czy tzw. chronotyp pracownika czyli jego biologiczne uwarunkowania.
Brytyjska organizacja rządowa HSE szacuje, że w latach 2016 i 2017 pracownicy brytyjscy opuścili około 12,5 mln dni roboczych z powodu stresu zawodowego i chorób z nim związanych. To prawie połowa wszystkich nieobecności w pracy. Stres w krajach europejskich jest jednym z głównych powodów absencji pracowników.
- Sposób w jaki radzimy sobie z napięciem oraz umiejętność regeneracji sił ma bezpośredni wpływ na jakość naszego życia prywatnego i zawodowego. Dlatego tak ważna jest umiejętność odpoczywania. Zaskakujące jest jak wiele osób musi się jej nauczyć - mówi Lucyna Pleśniar, prezes zarządu firmy doradztwa personalnego People Sp. z o.o.
Czytaj też: Wakacje, urlop: Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?
Bez regeneracji nie jesteśmy w stanie należycie wywiązywać się z obowiązków. Pracownicy przemęczeni na dłuższą metę są nieefektywni, mniej kreatywni, wypaleni, niezadowoleni, częściej chorują.
Podejmując decyzję o formie odpoczynku warto przy tym uwzględniać charakter naszej pracy, indywidualne preferencje i zainteresowania. Ważne jest, by urlop pozwolił nam zapomnieć o codziennych obowiązkach. Dodatkowo, gdy znaj się swój biologiczny rytm, łatwiej podjąć decyzję o porze wykonywania najtrudniejszych obowiązków, ale też o sposobie spędzania wakacji - aktywnie czy spokojniej, na kilkudniowym wyjeździe czy na dłuższym urlopie.
Długi urlop vs. krótki weekend
Często pojawia się pytanie o idealny scenariusz wakacji. Lepiej jest wyjeżdżać raz w roku na dłużej, czy korzystać z urlopów krótszych, za to częstszych? Co lepiej wpłynie na regenerację i gotowość do kolejnych wyzwań zawodowych? I jedna, i druga koncepcja ma swoich zwolenników i przeciwników.

KOMENTARZE (0)