×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Uchodźcy reprezentowali 300 różnych zawodów. Najwięcej było sprzedawców

  • Autor: PAP/KDS
  • 25 lut 2023 16:50

W rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu pozostaje obecnie 257 uchodźców z Ukrainy, z czego aż 90 proc. to kobiety do 45 roku życia. Z danych radomskiego pośredniaka wynika, że obywatele Ukrainy podejmują pracę na ogół poniżej swoich kwalifikacji zawodowych.

Uchodźcy reprezentowali 300 różnych zawodów. Najwięcej było sprzedawców
Do PUP w Radomiu najwięcej uchodźców zgłosiło się w pierwszych miesiącach wojny - w marcu 2022 r. - 191, w kwietniu - 226 i w maju - 148. (fot. PTWP)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak podała rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Radomiu Barbara Bednarz, najwięcej uchodźców zgłosiło się w pierwszych miesiącach wojny - w marcu 2022 r. - 191, w kwietniu - 226 i w maju - 148. Zgłaszający się reprezentowali blisko 300 zawodów. Najczęściej byli to: sprzedawcy, ekonomiści, księgowi, kucharze, pielęgniarki, magazynierzy, manikiurzystki, cukiernicy, psycholodzy czy pedagodzy.

W ciągu całego 2022 r. 184 uchodźców z Ukrainy wyrejestrowało się z PUP powodu podjęcia pracy niesubsydiowanej, a 132 z innych powodów (np. powrót do kraju). Najwięcej znalazło pracę na stanowiskach: sprzątaczek, pakowaczy i pracowników produkcyjnych.

"Jeśli porównamy, w jakich zawodach zatrudniani są obywatele Ukrainy, można stwierdzić, że podejmowana praca jest niezgodna z ich wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym; zazwyczaj jest poniżej ich kwalifikacji" - zauważyła.

Ze względu na konieczność opieki nad dziećmi wiele uchodźczyń nie decydowało się na podejmowanie pracy w Polsce i bardzo często deklarowało chęć powrotu do kraju po ustabilizowaniu się sytuacji w Ukrainie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uchodźcy reprezentowali 300 różnych zawodów. Najwięcej było sprzedawców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA