W rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu pozostaje obecnie 257 uchodźców z Ukrainy, z czego aż 90 proc. to kobiety do 45 roku życia. Z danych radomskiego pośredniaka wynika, że obywatele Ukrainy podejmują pracę na ogół poniżej swoich kwalifikacji zawodowych.

Jak podała rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Radomiu Barbara Bednarz, najwięcej uchodźców zgłosiło się w pierwszych miesiącach wojny - w marcu 2022 r. - 191, w kwietniu - 226 i w maju - 148. Zgłaszający się reprezentowali blisko 300 zawodów. Najczęściej byli to: sprzedawcy, ekonomiści, księgowi, kucharze, pielęgniarki, magazynierzy, manikiurzystki, cukiernicy, psycholodzy czy pedagodzy.
W ciągu całego 2022 r. 184 uchodźców z Ukrainy wyrejestrowało się z PUP powodu podjęcia pracy niesubsydiowanej, a 132 z innych powodów (np. powrót do kraju). Najwięcej znalazło pracę na stanowiskach: sprzątaczek, pakowaczy i pracowników produkcyjnych.
"Jeśli porównamy, w jakich zawodach zatrudniani są obywatele Ukrainy, można stwierdzić, że podejmowana praca jest niezgodna z ich wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym; zazwyczaj jest poniżej ich kwalifikacji" - zauważyła.
Ze względu na konieczność opieki nad dziećmi wiele uchodźczyń nie decydowało się na podejmowanie pracy w Polsce i bardzo często deklarowało chęć powrotu do kraju po ustabilizowaniu się sytuacji w Ukrainie.

KOMENTARZE (0)