PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ubyło niewypłacalnych firm. Zwłaszcza w produkcji, handlu i usługach

  • Autor: PAP/JP
  • 5 lip 2022 13:32

Łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2022 r. (według stanu na 30 czerwca br.) wyniosła 1141 przypadków i jest niższa o 3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Coface.

Ubyło niewypłacalnych firm. Zwłaszcza w produkcji, handlu i usługach
Statystyki branżowe wskazują na wzrost niewypłacalności w rolnictwie, budownictwie i transporcie (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Łącznie w pierwszym półroczu 2022 r. odnotowano 1141 przypadków niewypłacalności polskich spółek, tj. o 3 proc. mniej rok do roku.
  • Według autorów raportu statystyki branżowe wskazują na wzrost niewypłacalności w rolnictwie, budownictwie i transporcie.
  • Mniej przypadków zanotowano z kolei w produkcji, handlu i usługach.

Łącznie w pierwszym półroczu 2022 r. odnotowano 1141 przypadków niewypłacalności polskich spółek, tj. o 3 proc. mniej rok do roku. "Na tę liczbę złożyły się postępowania sądowe i obwieszczenia pozasądowe: w ciągu sześciu miesięcy 2022 r. sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 526 polskich firm, czyli aż o ponad 38 proc. więcej niż rok temu (według danych na koniec czerwca 2022). Dodatkowo w pierwszym półroczu br. w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ) opublikowano 615 tzw. obwieszczeń o ustaleniu dnia układowego (bez rejestracji w sądzie)" - wskazano w raporcie Coface.

Dodano, że wśród postępowań sądowych zdecydowanym liderem są postępowania o zatwierdzenie układu - 274 sprawy, a ich liczba wzrosła o 238 proc. - głównie w związku z popularnością stosowania procedury pozasądowej, w następstwie której sąd ogłasza tego typu decyzję. Wzrosła także liczba postępowań sanacyjnych, zmalała natomiast liczba upadłości likwidacyjnych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według autorów raportu statystyki branżowe wskazują na wzrost niewypłacalności w rolnictwie, budownictwie i transporcie. Mniej przypadków zanotowano z kolei w produkcji, handlu i usługach.

"Analizując formy prawne niewypłacalności sądowych i pozasądowych, obserwujemy utrzymujący się trend, w którym liczba niewypłacalności przedsiębiorców (w tym rolników) znacznie przewyższa liczbę niewypłacalnych spółek z o.o., których dotychczas zawsze było najwięcej w zestawieniach - w pierwszym półroczu 2022 odpowiednio 715 i 328 przypadków" - podano w raporcie.

Jak wytłumaczono w raporcie, wynika to m.in. z tego, że 76 proc. (467 przypadków) wszystkich pozasądowych obwieszczeń w KRZ dotyczyło przedsiębiorców (osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w tym rolniczą), a ta forma stała się bardzo popularna. Coraz więcej przedsiębiorców chcących zyskać na czasie w trudnym dla siebie czasie decyduje się na złożenie wniosku do KRZ o obwieszczeniu dnia układowego - wskazano.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ubyło niewypłacalnych firm. Zwłaszcza w produkcji, handlu i usługach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA