PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ubezpieczenie w czasie pracy za granicą - EKUZ nie wystarczy

  • Autor: JP
  • 25 lis 2015 10:48

Dzięki odpowiedniej polisie zarobkowy emigrant może uniknąć m.in. wysokich kosztów leczenia w szpitalu sięgających nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Sama Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego często może nie wystarczyć.

Ubezpieczenie w czasie pracy za granicą - EKUZ nie wystarczy
Adobe Stock
REKLAMA

Wyjeżdżając za granicę warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która obejmuje każdego, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Zaletą karty jest to, że jest bezpłatna i umożliwia korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej w państwach UE na takich samych warunkach jak obywatele danego kraju.

Jednak eksperci wskazują, że ma ona swoje ograniczenia. Po pierwsze, EKUZ działa tylko w krajach europejskich.

Po drugie, każdy kraj ma swoje własne zasady i kryteria udzielania świadczeń medycznych. Zatem za podstawowe w naszym rozumieniu usługi, w innych krajach możemy otrzymać rachunek do zapłaty.

Po trzecie, NFZ podkreśla, że EKUZ nie zapewnia pokrycia takich kosztów jak transport medyczny do Polski, transport zwłok czy inne dodatkowe opłaty za leczenie, a także prywatnych wizyt w niepublicznych placówkach zdrowia. Dlatego wyjeżdżając warto zdecydować się na jedną z opcji ubezpieczenia prywatnego.

- Wyjazd zagraniczny do pracy to duże wyzwanie. Trafiamy do zupełnie nowego miejsca, musimy się przystosować, zapoznać ze specyfiką funkcjonowania danego kraju. W tym kontekście, zapewnienie sobie spokoju związanego z nieszczęśliwymi wypadkami to duży komfort, z którego warto skorzystać. Zwłaszcza, że koszt rocznej polisy zaczyna się już od 450 zł – mówi Anna Materny, dyrektor biura ubezpieczeń detalicznych w Gothaer.

- Oczywiście najważniejszym elementem polisy jest ubezpieczenie kosztów leczenia związanych z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem, jednak można je uzupełnić o dodatkowe produkty takie jak ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie assistance czy ubezpieczenie bagażu – dodaje.

Polisa turystyczna lub NNW

Jak wynika z ostatnich danych GUS-u, pod koniec ubiegłego roku poza krajem przebywało czasowo ponad dwa miliony Polaków, czyli o 5,6 proc. więcej w porównaniu rok do roku. W ślad za wyjazdami, rośnie także zainteresowanie ubezpieczeniami dla wyjeżdżających oraz świadomość zalet takich rozwiązań.

Osoby planujące pracę za granicą mogą skorzystać z polisy turystycznej, o ile dostępna jest opcja rozszerzenia ochrony o pracę zarobkową, oraz z ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ubezpieczenie w czasie pracy za granicą - EKUZ nie wystarczy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • netka 2015-11-27 18:29:35

    Naciaganie ludzi na ubezpieczenie.Nikt nie wspomina ze oprocz EKUZ mozna zrobic transfer ubezpieczenia zdrowotnego do innego kraju, wybierajac sobie zagraniczna ubezpieczalnie i tam NFZ przelewa nasze skladki,

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA