×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Uber: Wyciek danych w Polsce. Ucierpiało ok 70 tys. kierowców i pasażerów

 • Autor: PAP/AT
 • 18 gru 2017 12:05

W Polsce w wyniku wielkiego wycieku danych ucierpiało około 70 tys. osób - zarówno kierowców, jak i pasażerów.  Podane dane nie są dokładne - podał Uber w oświadczeniu.

Uber: Wyciek danych w Polsce. Ucierpiało ok 70 tys. kierowców i pasażerów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W Polsce w wyniku wycieku danych, jaki w październiku 2016 r. miał miejsce w strukturach Ubera, ucierpiało około 70 tys. osób - podała firma na swojej stronie internetowej.

• Chodzi o dane zarówno kierowców, jak i pasażerów Ubera.

• Jak zaznacza amerykański koncern, podana liczba to przybliżony szacunek.

W Polsce w wyniku wielkiego wycieku danych ucierpiało około 70 tys. osób - zarówno kierowców, jak i pasażerów Ubera. W swoim oświadczeniu firma zaznacza, że podane przez nią dane nie są dokładne - powstają bowiem na podstawie oznaczenia kodowego kraju, który przypisywany jest użytkownikowi przy rejestracji. Nie jest on jednak zawsze zgodny z rzeczywistą lokalizacją osoby, która korzysta z aplikacji.

"Informujemy właściwe instytucje regulacyjne i rządowe, oczekujemy z nimi dalszych rozmów. Do czasu zakończenia tego procesu nie możemy ujawnić żadnych dodatkowych szczegółów" - wynika z przesłanego w poniedziałek komunikatu firmy.

W aktualizacji informacji na stronie internetowej Uber zaznacza, że podjęto wszelkie możliwe kroki do zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników aplikacji. "Nie zauważyliśmy do tej pory żadnych znaków świadczących o tym, jakoby w związku z incydentem dokonane zostały jakieś nadużycia" - stwierdza Uber.

"Ogłoszenie naruszenia prywatności i ochrony danych było dla Ubera bardzo kłopotliwe - nie tylko dlatego, że objęło dane 57 mln ludzi na całym świecie. Obecnie wiemy, że dotkniętych wyciekiem danych jest 2,7 mln osób w Wielkiej Brytanii i 1,4 mln klientów Ubera we Francji. Wyciek ma swoje żniwo również w wielu innych krajach w Europie" - mówi dr Łukasz Olejnik, konsultant cyberbezpieczeństwa i prywatności oraz badacz afiliowany przy Centrum Polityki Technologii Informacyjnych (ang. Center for Information Technology Policy) Uniwersytetu Princeton.

"W Europie - co jest rzeczą bez precedensu - instytucje regulujące ochronę danych i prywatności z siedmiu krajów członkowskich stworzyły zespół zadaniowy do zbadania problemu Ubera" - mówi ekspert.

"Choć nie ma w nim polskiego GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych - red.), to od samego początku było wiadomo, że w wyniku wycieku ucierpieli także polscy klienci firmy. Dobrze, że teraz potwierdzono informacje o liczbie poszkodowanych użytkowników w Polsce" - konstatuje dr Olejnik.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Uber: Wyciek danych w Polsce. Ucierpiało ok 70 tys. kierowców i pasażerów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Loleczek 2017-12-28 15:02:51

  A tak szczerze mówiąc kogo to obchodzi?

 • Do MIN 2017-12-18 16:05:57

  odgrzewany kotlet

 • MIM 2017-12-18 15:14:11

  A to nie jest news z zeszłego tygodnia?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA