Tylko co drugi Amerykanin jest zadowolony z pracy. A Polacy?

46,9 proc. osób jest zadowolonych ze swojej pracy – wynika z ostatniej edycji badania amerykańskiego instytutu Conference Board. To najwyższy wynik od 2005 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tylko co drugi Amerykanin jest zadowolony z pracy. A Polacy?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

28 lip 2016 17:10


Instytut badawczy Conference Board opublikował badanie satysfakcji z pracy. Okazało się, że zadowolonych jest tylko 46,9 proc. pracowników. To i tak wysoki wynik, biorąc pod uwagę, że od 2006 r. notowano jeszcze niższe. Jako główne wyjaśnienie niskiego wyniku podane zostały przede wszystkim zarobki: pracownicy muszą oszczędzać, a młodzi pracownicy mogą zarobić nawet mniej niż poprzednie pokolenie.

Co więcej, w USA kobiety zarabiają średnio 79 proc. męskiej stawki, co również wpływa na poziom zadowolenia. W Polsce – według Eurostatu – wynagrodzenia kobiet są bliższe wynagrodzeniom mężczyzn: wynoszą 92,3 proc.

Według badania firmy Universum poziom satysfakcji lokuje polskich pracowników poza pierwszą dwudziestką w światowej skali. Tylko 12 proc. ankietowanych w Polsce nie myśli o zmianie swojego obecnego pracodawcy. Wygrywają Kostaryka, Dania, Norwegia, Austria oraz Niemcy, a najgorzej ocenianym pod względem satysfakcji z pracy krajem jest Japonia.

Czytaj też: Future Processing ma menedżera ds. szczęścia pracowników

Jak pokazują wyniki badania przygotowanego przez portal pracuj.pl, aż 70 proc. Polaków twierdzi, że ich wynagrodzenie jest za niskie. Na wysokość pensji narzekają częściej kobiety (74 proc.) niż mężczyźni (67 proc.).

Czytaj też: Informatycy, dyrektorzy, lekarze czy fryzjerzy: Kto jest najbardziej zadowolony z pracy?

Ponadto 49 proc. ankietowanych uważa, że ma ograniczone możliwości awansu, a prawie co czwartemu badanemu (24 proc.) w codziennej pracy dokucza rutyna. Natomiast już co piątego Polaka dotyka wypalenie zawodowe. Badanie pokazało, że problem częściej dotyczy kobiet (25 proc.) niż mężczyzn (16 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zzz 2016-08-01 15:52:45

Napiszcie wprost: skoro 12% nie myśli o zmianie pracy, to znaczy , że aż 88% nie jest zadowolonych !