×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Tyle kosztuje zatrudnienie i wyszkolenie nowego pracownika. Trwa 9 miesięcy

92 tys. zł - taki koszt ponosi pracodawca w związku z przygotowaniem nowej osoby do pracy. W tej kwocie zawiera się m.in. rekrutacja, koszty badań lekarskich, koszty administracyjne oraz szkolenia. Cały proces wdrożeniowy nowej osoby na stanowisku może zająć nawet do 9 miesięcy. Dopiero po tym okresie firma jest w stanie miarodajnie wykorzystać potencjał nowego pracownika.

Tyle kosztuje zatrudnienie i wyszkolenie nowego pracownika. Trwa 9 miesięcy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Ponad połowa przedsiębiorców deklaruje, że ma problemy ze znalezieniem pracowników, najczęściej niższego szczebla - wynika z "Barometru Rynku Pracy XII" przygotowywanego przez Work Service.
 • Koszt, jaki ponosi pracodawca w związku z przygotowaniem nowej osoby do pracy, wynosi 92 tys. zł.
 • Rekrutacja nowych pracowników jest kosztownym i jednocześnie bardzo czasochłonnym procesem. Może on zająć nawet do 9 miesięcy.

Z raportu "Barometr Rynku Pracy XII" przygotowywanego przez Work Service wynika, że już co piąty Polak zamierza w ciągu najbliższych lat zmienić pracę. Priorytetem dla polskich przedsiębiorców staje się nie tylko zrekrutowanie pracownika, ale przede wszystkim zatrzymanie go w firmie. Wynika to z rosnących kosztów ponoszonych na zatrudnienie i przystosowanie do pracy nowej osoby oraz niedoboru specjalistów na rynku. Wg danych Eurostat, w I kw. 2019 r. odnotowano wzrost kosztów pracy o 5,9 proc. Rekordowo niskie bezrobocie na poziomie 5,1 proc. sprawia, że rynek pracy napędzany jest przez kandydata.

Kosztowna rekrutacja

Tymczasem rekrutacja nowych pracowników jest kosztownym i jednocześnie bardzo czasochłonnym procesem.

Koszt, jaki ponosi pracodawca w związku z przygotowaniem nowej osoby do pracy, wynosi 92 tys. zł. W tej kwocie zawiera się m.in. rekrutacja, koszty badań lekarskich, koszty administracyjne oraz szkolenia. Cały proces wdrożeniowy nowej osoby na stanowisku może zająć nawet do 9 miesięcy. Dopiero po tym okresie firma jest w stanie miarodajnie wykorzystać potencjał nowego pracownika - wynika z badań firmy Kids&Co.

Czytaj też: Nieefektywna rekrutacja to koszty. Jak skutecznie zatrudniać?

Dlatego nie warto ponosić też kolejnych nakładów finansowych wynikających z tego, że nowy członek naszego zespołu będzie czuł się zagubiony czy niekompetentny z powodu braku właściwego wdrożenia w działalność firmy. Dobrze jest zainwestować czas w przygotowanie pracownika do przejęcia obowiązków, co zwiększy jego motywację i efektywność.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Tyle kosztuje zatrudnienie i wyszkolenie nowego pracownika. Trwa 9 miesięcy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • . 2023-04-22 10:03:08

  Skoro tak drogo, to dlaczego pozbywają się ludzi z doświadczeniem?

 • Tomek 2023-04-20 21:25:11

  Zostałem zatrudniony lecz całe szkolenie trwa krócej niż 5 dni. Co mam poczynić? Firma chce abym umiał wszystko a najlepiej miaj komputer zamiast głowy.

 • Julian 2020-02-04 23:12:38

  Tak czy inaczej to jest dodatkowe obciążenie finansowe dla firmy. Tym bardziej nie rozumiem ideologii szukania nowych ludzi gdy tylko lojalni pracownicy odczuwają potrzebe docenienia. To przeciez normalne ze skoro pracuje sie w firmie kilka lat i wciąż otrzymuje stałą pensje, bez dodatkowych benefitów - że lada moment taka osoba powie "Paaa"... Nie lepiej zainwestować w nią? Dać chocby i pakiety medyczne medicover co kosztuje około 65 zł miesiecznie/pracownika? Albo nawet sykupić dla firmy caly pakiet w ramach OK system z kartą sportową? To niewielki koszt - zwlaszcza ze wrzuca sie go w rozliczenie firmy - a jednak motywuje pracownika i daje mu kopa do dalszej pracy

 • Ja 2019-11-28 08:55:31

  Nie jest to cała prawda. Koszt zatrudnienia i wdrożenia pracownika, który pracował krócej niż rok, to około roczna jego pensja a nie jak podano 92 tys. Wszystko zależy od stanowiska i specyfiki wykonywanej pracy. Roczna pensja razy dwa to maksymalny koszt wdrożenia.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA