Twoi podwładni cię nie cierpią? Dowiedz się dlaczego

Bycie szefem to niełatwa rola, szczególnie w zmiennych obecnie warunkach biznesowych. Szef to szef - nigdy nie będzie dobrym kolegą z pracy, ale jeśli wie jak zarządzać może być lubiany. Są jednak pewne zachowania, którymi można skutecznie zrazić do siebie załogę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Twoi podwładni cię nie cierpią? Dowiedz się dlaczego

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd mediów/Workplaceconfidence.com

2 gru 2013 13:24


Jak pisze Michelle Kerrigan z portalu Workplaceconfidence.com, szef powinien traktować swoich pracowników jak... klientów. Powinien być otwarty na dialog, a drzwi od jego gabinetu nie powinny być ciągle zamknięte. Taktyka "masz szczęście, że w ogóle masz pracę" wobec pracownika, to pierwszy gwóźdź do trumny szanowanego pracodawcy.

Oczywiście prawdą jest, że przykład idzie z góry. Jeśli sam nie wiesz czego chcesz, a twoje działania są chaotyczne, to nie masz co liczyć na to, że twój zespół będzie działał sprawnie. Bo skąd niby ma wiedzieć, co ma robić jeśli szef sam nie jest tego pewien?

Z drugiej strony nieustanne dyktowanie pracownikom zadań i ich kontrolowanie na każdym kroku to również droga donikąd. Szef musi zostawić swoim pracownikom pole do popisu, przestrzeń na realizację własnych, amitnych planów, dawać możliwość wykazania się. Angażowanie się w pracę zespołu jest ważne i może przynieść dobre efekty, ale nie na zasadach wydawania poleceń: "zrób to, zrób tamto".

Inna zasada: rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Nie rozmawiając z ludźmi nie będziesz na bieżąco. Rynek jest dynamiczny, trzeba odpowiadać na ciągłe zmiany. W tym siedzi twój zespół - proś go o informację zwrotną, ale i bądź wsparciem - zadawaj pytania, proś o pomoc i pokaż, że mogą do ciebie przyjść z każdą wątpliwością. A motywacja? Nic nie działa bardziej, niż postawa szefa, który walczy o awanse i podwyżki dla swoich najlepszych ludzi, a więc docenia ich talent i zaangażowanie.

Podsumowując - sukcesu jako szef nie odniesie zatem osoba, która nie lubi pracować z ludźmi. Bycie dobrym szefem nie odcina od ludzi. Odwrotnie - wskazuje na konieczność bliższej współpracy z zespołem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.