×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Twardy brexit może być kosztowny. Londyn zwiększy liczbę służb? Co z transportem?

  • Gabriel Paździor
    GP
  • Opublikowano: 20 sie 2019 15:47

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc przedsiębiorcom przygotować się na utrudnienia związane z tak zwanym twardym brexitem. Polskie firmy transportowe także nie mają łatwo.

Twardy brexit może być kosztowny. Londyn zwiększy liczbę służb? Co z transportem?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Daily Telegraph określił akcję informacyjną dla przedsiębiorców jako największe tego typu działanie od czasów drugiej wojny światowej.
  • Brytyjski rząd ma przeznaczyć jeszcze w tym roku budżetowym 4,2 miliarda funtów na zwiększenie liczby funkcjonariuszy straży granicznej i służby celnej, a także na wsparcie właścicieli firm, które mogą ucierpieć na bezumownym wyjściu z Unii Europejskiej. Jednak czy to wystarczy?
  • Skutki brexitu dla brytyjskiej gospodarki oceniane są negatywnie. Branżą, która może bardzo odczuć wyjście Londynu z UE, są transportowcy.

Decyzja o brexicie zapadła w referendum 23 czerwca 2016 r. 29 maja 2017 roku Zjednoczone Królestwo notyfikowało Radzie UE swój zamiar wystąpienia ze struktur Unii. Od dwóch lat Londyn stara się wziąć ten zapowiedziany rozwód.

Najnowszy raport Institute of Government podkreśla wyraźnie, że obecny szef rządu w Westminsterze nie musi pytać posłów o zgodę, jeśli podejmie decyzję, by nie było porozumienia z UE. Czy europejscy przedsiębiorcy są na to przygotowani? W lutym 2019 roku The Economist pisał, że 17,6 proc. niemieckich firm deklarowało dobre przygotowanie na wypadek brexitu, a 77 proc. wierzyło, że to ich nie dotyczy.

The Local wskazywał zaś, że 32,7 proc. szwedzkich biznesmenów było gotowych na wyjście Wielkiej Brytanii z UE. 48 proc. z badanych nie zaczęło żadnych przygotowań na taki scenariusz. Natomiast francuska organizacja ME DEF w 2018 r. podawała, że 1/3 jej członków - przedstawicieli firm - wierzyło, że brexit po prostu się nie wydarzy.

Czytaj też: Wielka Brytania złagodzi przepisy imigracyjne dla najlepszych naukowców

- W badaniu Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK) 70 proc. respondentów ocenia secesję Wielkiej Brytanii od Wspólnoty jako negatywną lub zdecydowanie negatywną. Blisko 30 proc. przedstawicieli sektora transportu drogowego przyznaje również, że planuje wycofać część taboru z krajów Zjednoczonego Królestwa, a 40 proc. aktywnie poszukuje zleceń w innych miejscach Europy - komentuje Bartosz Najman, wiceprezes Inelo i OCRK. - Dla polskiej branży transportowej brexit oznacza większe ryzyko na przykład spadku ilości zleceń czy rentowności kontraktów niż w przypadku innych sektorów gospodarki.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Twardy brexit może być kosztowny. Londyn zwiększy liczbę służb? Co z transportem?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA