Trzy oznaki, że twoja posada jest zagrożona

Informacja o utracie pracy jest na ogół niemiłym zaskoczeniem. Dzięki pewnym symptomom można jednak z pewną ostrożnością przewidzieć przyszłość i przygotować się na nią.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Trzy oznaki, że twoja posada jest zagrożona

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

28 wrz 2016 16:20


Doświadczony pracownik potrafi dostrzec, kiedy jego stanowisko zaczyna kandydować do listy redukowanych przy najbliższej zmianie lub kiedy on sam staje się kandydatem do decyzji "optymalizacyjnej".

Twoje prośby o podwyżkę, awans lub inne korzystne zmiany pozostają bez echa

Oczywiście, jeśli taka sytuacja koreluje przejściowo ze słabszą kondycją firmy czy perturbacjami na rynku, martw się raczej najpierw o firmę, trzymaj kciuki za jej powodzenie i doceń, że stara się racjonalnie nie podnosić kosztów w trudniejszych czasach. Gdy jednak takim odmowom towarzyszy boom rynkowy lub wyraźne powodzenie podobnych próśb twoich kolegów - masz o co się martwić.

- Rozsądny pracodawca nie ignoruje rozsądnych próśb swoich najcenniejszych pracowników w momentach, w których stać go na dobry zastrzyk motywacyjny. Jeśli pomija ciebie, pewno nie należysz do tej topowej kategorii. A zatem, gdy nadejdą gorsze czasy, może się okazać, że twoje stanowisko jest zagrożone. Z drugiej strony, jeśli uważasz, że twoja pozycja w firmie jest silna, nie testuj swoich szefów zbyt często - każdy może stracić cierpliwość - radzi Paweł Gniazdowski, menedżer w Lee Hecht Harrison DBM Polska.

Zaczynasz publicznie okazywać opór i niezadowolenie

Literatura dla menedżerów jest pełna teorii jak wartościowe dla organizacji jest ścieranie się poglądów i tzw. zdrowa konfrontacja. W rzeczywistości wiele doświadczeń ludzi, którzy niespodziewanie otrzymali wypowiedzenie zawiera opis polemik (często coraz bardziej samotnych) i gorących wymian zdań w okresie poprzedzającym wypowiedzenie. Firmy bowiem generalnie instynktownie bronią się przed jednostkami kwestionującym ich wartości i kulturę organizacyjną, a kumulacja polemik i wyrażania odrębnego zdania jest często właśnie tak interpretowana. Kto w tych sporach ma rację jest właściwie bez znaczenia dla kariery zawodowej.

- Nawet jeśli to twoi szefowie lub współpracownicy trwają w błędzie, to jednak właśnie oni mogą podjąć decyzję o rozstaniu z tobą. Jeśli nie jesteś w stanie zgodzić się z ich koncepcjami czy działaniami i przekonać do własnego punktu widzenia - być może odejście będzie najlepszym rozwiązaniem - uważa Paweł Gniazdowski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.