×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Trzy czwarte ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce to obywatele Ukrainy

  • Autor: PAP/KDS
  • 26 lut 2023 8:48

Pod koniec 2022 r. do ubezpieczeń w Polsce zgłoszonych było ponad milion cudzoziemców. Około 746 tys. osób to obywatele Ukrainy – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ostatnich latach obserwowany jest stały wzrost Ukraińców pracujących w Polsce.

Trzy czwarte ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce to obywatele Ukrainy
Wśród cudzoziemców pracujących w Polsce najwięcej jest osób z Ukrainy. (fot. PAP/Marcin Bielecki)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Według danych ZUS liczba wszystkich ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła w grudniu 2022 r. 1 mln 63 tys. 300 osób. Oznacza to, że wzrosła w stosunku do stycznia 2022 r. o 191,7 tys.

Wśród cudzoziemców pracujących w Polsce najwięcej jest osób z Ukrainy. Pod koniec roku do ubezpieczeń zgłoszonych było blisko 746 tys. obywateli tego kraju. Dla porównania w 2021 r. ubezpieczonych było ponad 627 tys. Ukraińców, w 2020 r. - 532,5 tys., a w 2019 r. - 479,1 tys. osób z Ukrainy.

Dzięki uchwalonej przez Sejm w marcu 2022 r. rządowej specustawie, Ukraińcy mogą pracować w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Uchodźcy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., mogą - po potwierdzeniu tożsamości - otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju jest uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Zgodnie z przepisami pracodawca musi w ciągu 14 dni powiadomić właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Rejestracja jest możliwa na stronie praca.gov.pl.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzy czwarte ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce to obywatele Ukrainy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA