Trzech Króli w niedzielę. Czy należy się dodatkowy dzień wolny?

Święto Trzech Króli obchodzone jest zawsze 6 stycznia. W 2019 roku ten dzień wypada w niedzielę. Czy w związku z tym pracodawca odda pracownikom dodatkowy dzień wolny?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Trzech Króli w niedzielę. Czy należy się dodatkowy dzień wolny?

Święto Trzech Króli od 2011 roku ponownie jest dniem wolnym od pracy. Obchodzimy je 6 stycznia. Podobnie było w powojennej Polsce. W 1960 roku przepis ten został zniesiony ustawą Sejmu PRL.

W tym roku Trzech Króli wypada w niedzielę. Wiele osób zastanawia się, czy w związku z tym pracodawcy będą zobowiązani oddać im dodatkowy dzień wolny. Niestety, jak wynika z zapisów Kodeksu pracy, w takim przypadku pracodawcy nie muszą oddawać dnia wolnego.

Czytaj więcej: Zmiany w przechowywaniu akt pracowniczych weszły w życie. Co wprowadzają e-akta?

- Za święto które przypada w niedzielę po stronie pracodawcy nie występuje obowiązek udzielenia pracownikom dnia wolnego od pracy w innym terminie - czytamy na stronie Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Warto pamiętać, że jeśli święto przypada w dzień roboczy tj. w dniach od poniedziałku do soboty, to zgodnie z zapisami art. 130 par. 2 Kodeksu pracy: „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Obniżenie wymiaru czasu pracy ujęte w tym przepisie ma zastosowanie do wszystkich zatrudnionych pracowników. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.