PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Trwa "narodowe testowanie" chmury. Problem w tym, że nie mamy na to czasu

Dziś chmura staje się tlenem dla prowadzenia biznesu. Będzie podobnym aktywem jak np. sieci telekomunikacyjne czy sieć energetyczna - mówi w rozmowie z PulsHR.pl Mariusz Chudy, CEE cloud & digital leader w PwC. Jak wynika z najnowszego raportu PwC, niektórzy o ten tlen będą musieli walczyć. Tylko 13 proc. firm ocenia swoją dojrzałość chmurową jako wysoką. 7 proc. chmury nie używa i nie uwzględnia jej w swojej strategii.

Trwa "narodowe testowanie" chmury. Problem w tym, że nie mamy na to czasu
Podejście pilotażowe przy wdrażaniu chmury nie przynosi efektów (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • - Z naszego badania wynika, że tylko 13 proc. firm ocenia swoją dojrzałość wykorzystywania chmury i narzędzi chmurowych jako wysoką. To oznacza, że chmura jest co prawda wykorzystywana przez większą ilość przedsiębiorstw, ale w podstawowym zakresie. To są przede wszystkim narzędzia do komunikacji - wyjaśnia Mariusz Chudy z PwC.
  • Jak wynika z raportu „Chmura i jej wartość. Oczekiwania vs. Rzeczywistość”, najbardziej dojrzałe chmurowo są firmy z sektora finansów i handlu. Najgorzej radzą sobie sektory energetyczny, paliwowy i publiczny. 
  • - Firmy widzą wyzwania związane po pierwsze z talentami. Dużym wyzwaniem jest integracja z istniejącymi rozwiązaniami i konsolidacja danych. Wiele firm wskazuje na wyzwania związane z nadzorem i regulacjami - dodaje Chudy.

Po co nam chmura?

Mariusz Chudy, CEE cloud & digital leader w PwC: Chmura jest dziś fundamentem innowacyjności. Tak też ocenia ją większość firm w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Za parę lat nie będzie innej możliwości niż prowadzenie biznesu w oparciu o chmurę obliczeniową. Nowoczesne start-upy już teraz opierają swoje pomysły o technologie chmurowe.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dziś chmura staje się tlenem dla prowadzenia biznesu. Będzie podobnym aktywem, jak np. sieci telekomunikacyjne czy sieć energetyczna.

Wyciągnęliśmy lekcję z pandemii? To 2020 rok postawił szczególny akcent na cyfryzację, digitalizację, zmianę podejścia w firmach. Wraz z początkiem pandemii rozpoczęły się o rozmowy o potrzebie usprawniania i zabezpieczania prowadzonych w firmach procesów. Chmura może nam w tym pomóc? Wasz najnowszy raport „Chmura i jej wartość. Oczekiwania vs. Rzeczywistość” pokazuje, że chyba nie do końca.  

Są dwie strony medalu. Z jednej polskie firmy bardzo szybko poradziły sobie z przejściem na system pracy zdalnej. W tym przypadku widzimy ogromny wysiłek działów IT. Przejście na pracę opartą na chmurze widać także w badaniach rynku. Z badań Eurostatu wynika, że do zeszłego roku wykorzystanie chmury w Polsce wskoczyło na poziom 29 proc. To zmiana o 18 proc. w porównaniu do roku 2018.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Trwa "narodowe testowanie" chmury. Problem w tym, że nie mamy na to czasu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Kap kap 2022-06-09 16:46:19

    U mnie już pada, ale jakioś tak mizerne.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA