×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Trudna sytuacja w przedsiębiorstwach. Firmy będą ciąć koszty i ograniczać zatrudnienie

  • Justyna Koc
    jk
  • 3 lis 2020 11:10

Trzy czwarte pracodawców już odczuwa spowolnienie gospodarcze - tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród członków Pracodawców RP. Ponad 60 proc. zapytanych zamierza zmniejszyć koszty prowadzonej działalności, a ponad połowa - ograniczyć inwestycje.

Trudna sytuacja w przedsiębiorstwach. Firmy będą ciąć koszty i ograniczać zatrudnienie
Przedsiębiorcy będą walczyć o przetrwanie swoich firm, o zachowanie ich w najlepszej kondycji (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Najwięcej obaw wśród przedsiębiorców rodzi wzrost kosztów pracy - ponad 80 proc. osób biorących udział w ankiecie Pracodawców RP zaznaczyło tę odpowiedź.
  • Na drugim miejscu w ankiecie Pracodawców RP znalazło się niestabilne prawo i niejasne przepisy - ponad 70 proc. osób wskazało na to zagrożenie.
  • Z nadchodzącymi problemami pracodawcy zamierzają walczyć - ponad 55 proc. zadeklarowało ograniczenie inwestycji, ponad 35 proc. ograniczenie zatrudnienia, a ponad 65 proc. wprowadzenie innych działań redukujących koszty prowadzenia działalności.

Ankieta członkowska, przeprowadzona przez Pracodawców RP pokazuje, że przedsiębiorcy obecną sytuację gospodarczą oceniają niejednoznacznie: 56 proc. zapytanych uważa ją za złą, 44 proc. za dobrą. Jednak aż trzy czwarte widzi przejawy spowolnienia gospodarczego w prowadzonej działalności.

Koszty pracy i niestabilne prawo

Najwięcej obaw rodzi wzrost kosztów pracy – ponad 80 proc. zaznaczyło tę odpowiedź. Wyniki ankiety Pracodawców RP potwierdzają badania Grant Thornton „Bariery w biznesie”, według których aktualnie najważniejszą barierą dla polskich firm są koszty pracy – aż 68 proc. ankietowanych w naszym kraju przedsiębiorstw twierdzi, że jest to „silna” bądź „bardzo silna” przeszkoda w rozwoju. Tylko w Korei Południowej jest to większy problem niż w Polsce.

Na drugim miejscu w ankiecie Pracodawców RP znalazło się niestabilne prawo i niejasne przepisy - ponad 70 proc. osób wskazało na to zagrożenie.

Warto przypomnieć wyniki najnowszej aktualizacji „Barometru stabilności otoczenia prawnego w Polsce” firmy Grant Thornton, która pokazuje, że w pierwszej połowie 2019 r. przyjęto 11,8 tys. stron maszynopisu aktów prawnych najwyższego rzędu. To wzrost o 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. To zła wiadomość, ponieważ w dwóch ostatnich latach nastąpił silny spadek produkcji prawa w Polsce i istnieje ryzyko, że w 2019 r. ta dobra passa może zostać przerwana.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trudna sytuacja w przedsiębiorstwach. Firmy będą ciąć koszty i ograniczać zatrudnienie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA