×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca zdalna: Plusy i minusy dla firm i pracowników

Jak to naprawdę jest z pracą zdalną? Jakie korzyści wynikają z niej dla pracodawców, a jakie dla pracowników? I czy naprawdę jest tak, że praca zdalna to wolność dla pracowników?

Praca zdalna: Plusy i minusy dla firm i pracowników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  •  Co firma może zyskać, dając pracownikom możliwość pracy zdalnej? Okazuje się, że wiele – może zatrzymać najcenniejszych ludzi w firmie, a także zyskać bardziej zadowolonych i wydajnych pracowników, którzy nie są znudzeni codziennym przebywaniem w tym samym miejscu i nie są zmęczeni codziennymi dojazdami do pracy.
  • Mimo to, jak wynika z badania Banku Światowego, tylko 6 proc. Polaków pracuje zdalnie. – Firmy, które zrozumiały, jak mocno konkurencyjny może być model pracy zdalnej, są w tej chwili liderami na rynku – uważa Agnieszka Wołyńska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Zasobów Ludzkich w F5 Konsulting.
  • A jak to wygląda z perspektywy osoby pracującej zdalnie? Czy praca zdalna to faktycznie wolność? Bujanie się z komputerem w hamaku lub w kawiarni przy kawie? – To nie działa tak, że ktoś wstaje rano, trochę popracuje w hamaku, później idzie na spacer, znów trochę popracuje – mówi nam Michał Molenda, programista. Jak więc jest naprawdę z pracą zdalną?

Według badania firmy Virgin Media Business zrealizowanego przez Instytut Kantar Public wśród 5 tys. przebadanych przedsiębiorców, już za 5 lat nawet 60 proc. pracowników stanowić będą osoby pracujące w domu bądź innym miejscu w żaden sposób nieprzypominającym stereotypowego biura.

I tak też chcieliby pracować Polacy. Według badania „Praca zdalna jestem na TAK” zrealizowanego przez Instytut Kantar Public na zlecenie firmy Crossover, ponad połowa (57 proc.) zatrudnionych rodaków chciałaby pracować zdalnie, zaś aż 81 proc. samodzielnie decydować o czasie swojej pracy. Co czwarta pracująca osoba przyznaje, że mogłaby pracować zdalnie już docelowo, przez cały czas, a pozostałym wystarczyłoby chociaż kilka dni w tygodniu. Do zdalnej pracy zdecydowanie częściej przekonani są młodsi badani niż starsi.

– Praca zdalna w naszym kraju wciąż jest nowym i mało znanym zjawiskiem. Dostrzegamy jednak, że Polacy, szczególnie młode pokolenie, mają dużą potrzebę poczucia wolności. Coraz więcej osób wybiera pracę zdalną, aby wyjechać na długie praco-wakacje lub w podróż dookoła świata – mówi Per Markus Törnberg, Country General Manager w firmie Crossover.

Jak wynika z ubiegłorocznego badania Banku Światowego, w Polsce tylko 6 proc. pracowników pracuje zdalnie. Zdecydowanie pod tym względem prześcigają nas Szwedzi i Duńczycy - wśród nich nawet 15 proc. aktywnych zawodowo osób pracuje z domu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Praca zdalna: Plusy i minusy dla firm i pracowników
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Maciej Żłobiński 2018-05-05 11:12:38

    Praca zdalna niesie za sobą poważne zagrożenia dla zdrowia pracownika, gdyż najczęściej w warunkach domowych nie ma on tak ergonomicznego stanowiska pracy, jak ma w firmie. Dlatego też osoby pracujące w domu (np. freelancerzy) stanowią tak dużą grupę pacjentów w gabinetach fizjoterapeutów/rehabilitantów. Do mnie też zgłasza się wiele osób proszących o wskazanie ergonomicznego fotela lub stworzenie całego, ergonomicznego stanowiska pracy. Sęk w tym że najczęściej się kontaktują jak już mają poważne problemy zdrowotne (najczęściej poważne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i/lub szyjnym), kończyn górnych (zespół cieśni nadgarstka) a także zaburzenia w obrębie układu krwionośnego (zakrzepica żył głębokich udowych).

  • Tadeusz Wojewódzki 2018-03-29 12:20:10

    Praca zdalna wymaga odpowiedniego przygotowania nie tylko ze strony pracownika, ale przede wszystkim firmy. Generalnie – produkty powstające w tym trybie mieszczą się w obszarze intelektu-alnym. Tutaj pojawia się problem ich oceny. Tak więc firma przygotowująca się do pracy zdalnej musi przestawić swoje myślenie z czynnościowego /-anie, - enie/ czyli spotkanie, zebranie, omówienie, podsumowanie, itp. na produktowe / jaki rezultat? jak skalowany? itp./. Krótko mówiąc – wszystko, co robimy musi być opisane w formie produktów /finalnych, cząstkowych/. Rzadko która firma dopracowała się produktowego opisu swojej roboty, a tym bardziej dopieszczonych kryteriów ich akceptacji. Wspaniała formuła, gdyż blokuje uznaniowość, ale mało kto potrafi dopracować sensowne kryteria oceny choćby notatki służbowej, a cóż dopiero raportu itp. To mity, ze praca on line zabija synergię. Wszystko zależy od składu osobowego i nawyków. Ten sam 5 osobowy zespół pracujący w czasie rzeczywistym na konkretnym dokumencie potrafi tyle samo online, co w jednym miejscu, przy jednym stole. Jest kwestia poręcznych narzędzi informatycznych ustawionych pod kątem potrzeb użytkowników, a nie możliwości pana Zdzicha, informatycznego opiekuna . Im prostsze produkty – tym pozornie łatwiej zdalna prace zorganizować. Ale tak – czy owak - wszystko zaczyna się od zmiany sposobu myślenia: z czynnościowego – na produktowy. A to dla wielu firm prawdziwa rewolucja

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA