PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

To wcale nie jest męska branża. Kobiety świetnie dają sobie radę w logistyce

Już blisko połowę pracowników w logistyce stanowią kobiety. - Osobiście uważam to za bardzo dobry trend. Kobiety w ostatnich latach udowodniły, że świetnie sprawdzają się zarówno na stanowiskach managerskich, np. dyrektorek logistyki czy łańcuchów dostaw, jak również na stanowiskach operacyjnych, jako kierowcy, spedytorki, magazynierki - komentuje Marta Cudziło, zastępca dyrektora w Centrum Logistyki i Nowoczesnych Technologii Łukasiewicz Poznański Instytut Technologiczny.

To wcale nie jest męska branża. Kobiety świetnie dają sobie radę w logistyce
Badania Pracujwlogistyce.pl przeprowadzone na podstawie ankiety Przyjazny Pracodawca TSL 2022 wskazują, że w szeroko rozumianej logistyce pracuje obecnie 47 proc. kobiet (fot. Unsplash/Adrian Sulyok)
REKLAMA
  • Stereotypowo logistyka postrzegana jest jako męskie środowisko pracy. Tymczasem kobiety świetnie odnajdują się w tej branży.
  • Badanie Gartnera "The Women in Supply Chain Survey 2021" pokazuje, że udział kobiet wśród wszystkich pracowników łańcucha dostaw rośnie. W roku 2021 stanowił już ponad 40 proc.
  • - Od osoby, która mnie rekrutowała, usłyszałam, że nie widzi dla mnie miejsca w takiej roli, że nie dam rady, bo praca jest stresująca, a kobiety sobie z tym nie radzą, jesteśmy bardziej emocjonalne... i tak trafiłam do logistyki - opowiada Aleksandra Gumel, head of logistics solution design CEE w firmie logistycznej Rohlig Suus Logistics, w której 55 proc. stanowisk kierowniczych zajmują kobiety.

Aleksandra Gumel nie ma wątpliwości, że choć od dnia, gdy usłyszała, że nie da rady, na rynku pracy wiele się zmieniło, to kobiety na starcie wciąż mają trudniej niż panowie.

- Liczę jednak na nowe pokolenia – zdolnych, mądrych, kompetentnych kobiet i mężczyzn. Oni darzą ludzi szacunkiem bez względu na płeć czy jakikolwiek inny czynnik społeczny czy biologiczny, lepiej się komunikują i – dzięki pracy naszego pokolenia – ogranicza ich o wiele mniej stereotypów - opowiada w rozmowie z PulsHR.pl.

Jakie były jej początki? Do logistyki trafiła nieco przypadkiem. Studiowała inżynierię procesową i produkcyjną, a w planach miała pracę w wielkiej fabryce przy nadzorowaniu procesów technologicznych. O posadę starała się w czasach, kiedy nie było rynku pracownika. Jednak do produkcji zraziła ją jej pierwsza rozmowa kwalifikacyjna na poważne stanowisko.

Czytaj więcej: Firmy szykują listy zwolnień. Już wiadomo, którzy pracownicy pójdą na pierwszy ogień

- Starałam się o posadę związaną z nadzorowaniem i organizacją przepływu komponentów z magazynu na linię produkcyjną. Od osoby, która mnie rekrutowała – zresztą równie młodego człowieka jak ja – na pierwszej rozmowie dowiedziałam się, że nie widzi dla mnie miejsca w takiej roli, że nie dam rady, bo praca jest stresująca, a kobiety sobie z tym nie radzą, jesteśmy bardziej emocjonalne… Zresztą wtedy na porządku dziennym było pytanie do kobiet (i tylko do nich) o plany rodzinne i krzywienie się pracodawców na myśl o mamach w pracy - wspomina.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: To wcale nie jest męska branża. Kobiety świetnie dają sobie radę w logistyce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ada 2022-12-08 10:26:04

    Ale po co ten podział na kobiety i mężczyzn? Każdy pracuje gdzie chce i wcale nie musi być w każdej branży po 50% kobiet i mezczyzn, bo to jest jakieś seksistowskie podejście.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA