To pracownicy mają wpływ na jakość restrukturyzacji

Restrukturyzacje są nie lada wyzwaniem dla pracodawców. Jak sprawić, żeby tego rodzaju procesy zakończyły się sukcesem, a ich skutki jak najmniej odbiły się na firmie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

To pracownicy mają wpływ na jakość restrukturyzacji

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 maj 2014 21:36


Okazuje się, że w Polsce coraz częściej pracodawcy odchodzą od radykalnych zwolnień. - Firmy chętnie proponują pracownikom alternatywne zatrudnienie, przykładowo poprzez zmianę umowy lub modelu pracy - mówi Beata Domagalska, partner zarządzający 2mgroup.

Z raportu firmy 2mgroup wynika, że przedsiębiorstwa są coraz bardziej świadome jak duży wpływ na jakość realizowanych restrukturyzacji ma czynnik ludzki. - Firmy dążą do tego, aby pracownicy byli świadomi przyczyn zachodzących w spółce zmian i włączali się w proces - wyjaśnia Domagalska.

Piotr Rawski, wspólnik, adwokat Baker & McKanzie Krzyżowski i Wspólnicy podkreśla, że restrukturyzacja to proces wrażliwy społecznie. Jego zdaniem bezproblemowa reorganizacja to taka, która nie prowadzi do sporów. - Warto już na samym początku angażować w proces związki zawodowe. Utrzymanie dobrych relacji ze związkowcami nie ogranicza się tylko do „tu i teraz", ale będzie miały wpływ na przyszłą współpracę - dodaje.

O tym, że zarządzanie zmianą wpływa na pracowników, mówi również Dariusz Daniluk, prezes PS Trade Trans, który zaznacza, że zwalnianie jest problemem nie tylko dla personelu, ale również dla pracodawców. Istotne jest kiedy i w jaki sposób szefowie przekazują tego rodzaju informacje kadrze. - Sposób zwalniania ma większe znaczenie dla tych, którzy zostają w firmie niż dla tych, którzy odchodzą - komentuje Daniluk.

Artykuł powstał po panelu dyskusyjnym „Efektywne restrukturyzacje", który odbył się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.