×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

To nie przykry obowiązek, ale konieczność. Biznes ma coraz mniej czasu

Są firmy, które już mają wszystko zorganizowane – żyją tematem ESG (środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny - red.) od dłuższego czasu. To jednak zdecydowana mniejszość. Większość przedsiębiorstw w Polsce dopiero rozpoznaje temat ESG. Niektóre spółki są na etapie próby zrozumienia, co oznacza ESG, inne wdrażają strategie w organizacji i szykują raporty – mówi Agnieszka Skorupińska, partner, lider praktyki prawa ochrony środowiska oraz koordynator zespołu ds. ESG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej w kancelarii CMS.

To nie przykry obowiązek, ale konieczność. Biznes ma coraz mniej czasu
Od 2024 r. duże firmy (zatrudniające powyżej 250 osób) i duże grupy kapitałowe będą musiały raportować swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju za 2023 r. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Od 2024 r. duże firmy (zatrudniające powyżej 250 osób) i duże grupy kapitałowe będą musiały raportować swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju za 2023 r.

– Jesteśmy na początkowym etapie tej ścieżki. Są firmy, które już mają wszystko zorganizowane – żyją tym tematem od dłuższego czasu. To jednak zdecydowana mniejszość. Większość przedsiębiorstw w Polsce dopiero rozpoznaje temat ESG. Niektóre spółki są na etapie próby zrozumienia, co oznacza ESG, inne wdrażają strategie w organizacji i szykują raporty – mówi Agnieszka Skorupińska, partner, lider praktyki prawa ochrony środowiska oraz koordynator zespołu ds. ESG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej w kancelarii CMS.

Dotychczas przedsiębiorstwa z własnej woli tworzyły raporty niefinansowe i umieszczały w nich wybrane przez siebie zagadnienia.

– Do tej pory nie było konkretnych wymogów dotyczących tego, co miałoby pojawić się w raportach niefinansowych. Nadal ich nie ma, ale to najprawdopodobniej zmieni się jeszcze w tym roku – zaznacza Skorupińska.

Jak zaznacza Agnieszka Skorupińska, obawy firm różnią się w zależności od sektora i od samego podmiotu.

– Branża budowlana na pewno patrzy z obawą w kierunku literki „S”, czyli na obszar związany z kwestiami pracowniczymi. Z kolei firmy z sektora energetycznego czy ciężkiego przemysłu zwracają uwagę na kwestie związane z literką „E”, czyli kwestie środowiskowe – sugeruje.

Agnieszka Skorupińska podkreśla, że zapewne część firm traktuje ESG jak przykry obowiązek, ale coraz częściej przedsiębiorcy widzą, że jest to potencjalna przewaga konkurencyjna i to na wielu polach.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: To nie przykry obowiązek, ale konieczność. Biznes ma coraz mniej czasu
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • JANUSZ 2022-05-17 14:53:26

    No oczywiście. Kolejna darmozjadcza czapa urzędnicza i kolejne pieniądze do zarobienia dla pseudodoradczych firm doradczych, które kompletnie nic nie wnoszą do biznesu a kasę trzepią co się patrzy. Mam małą firmę i mam serdecznie dość tych wszystkich restrykcji, którymi obarczają nas politycy, posłowie, urzędnicy krajowi i unijni.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA