PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

To nie przykry obowiązek, ale konieczność. Biznes ma coraz mniej czasu

Są firmy, które już mają wszystko zorganizowane – żyją tematem ESG (środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny - red.) od dłuższego czasu. To jednak zdecydowana mniejszość. Większość przedsiębiorstw w Polsce dopiero rozpoznaje temat ESG. Niektóre spółki są na etapie próby zrozumienia, co oznacza ESG, inne wdrażają strategie w organizacji i szykują raporty – mówi Agnieszka Skorupińska, partner, lider praktyki prawa ochrony środowiska oraz koordynator zespołu ds. ESG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej w kancelarii CMS.

To nie przykry obowiązek, ale konieczność. Biznes ma coraz mniej czasu
Od 2024 r. duże firmy (zatrudniające powyżej 250 osób) i duże grupy kapitałowe będą musiały raportować swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju za 2023 r. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Od 2024 r. duże firmy (zatrudniające powyżej 250 osób) i duże grupy kapitałowe będą musiały raportować swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju za 2023 r.

– Jesteśmy na początkowym etapie tej ścieżki. Są firmy, które już mają wszystko zorganizowane – żyją tym tematem od dłuższego czasu. To jednak zdecydowana mniejszość. Większość przedsiębiorstw w Polsce dopiero rozpoznaje temat ESG. Niektóre spółki są na etapie próby zrozumienia, co oznacza ESG, inne wdrażają strategie w organizacji i szykują raporty – mówi Agnieszka Skorupińska, partner, lider praktyki prawa ochrony środowiska oraz koordynator zespołu ds. ESG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej w kancelarii CMS.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dotychczas przedsiębiorstwa z własnej woli tworzyły raporty niefinansowe i umieszczały w nich wybrane przez siebie zagadnienia.

– Do tej pory nie było konkretnych wymogów dotyczących tego, co miałoby pojawić się w raportach niefinansowych. Nadal ich nie ma, ale to najprawdopodobniej zmieni się jeszcze w tym roku – zaznacza Skorupińska.

Jak zaznacza Agnieszka Skorupińska, obawy firm różnią się w zależności od sektora i od samego podmiotu.

– Branża budowlana na pewno patrzy z obawą w kierunku literki „S”, czyli na obszar związany z kwestiami pracowniczymi. Z kolei firmy z sektora energetycznego czy ciężkiego przemysłu zwracają uwagę na kwestie związane z literką „E”, czyli kwestie środowiskowe – sugeruje.

Agnieszka Skorupińska podkreśla, że zapewne część firm traktuje ESG jak przykry obowiązek, ale coraz częściej przedsiębiorcy widzą, że jest to potencjalna przewaga konkurencyjna i to na wielu polach.

– Raportowanie mobilizuje do tego, żeby przyjrzeć się lepiej swojej organizacji z kilku perspektyw, ocenić je i zastanowić się, gdzie można coś poprawić. To ten moment, kiedy jesteśmy o krok bliżej w stosunku do konkurencji, która tego kroku nie wykonała – ocenia Skorupińska.

– Pojawia się więc zrozumienie, że ESG to nie jest ani przykry obowiązek, ani jakaś fanaberia, ale konieczność biznesowa w dobrym znaczeniu tego słowa – dodaje.

Małe i średnie przedsiębiorstwa będą miały dodatkowe 3 lata na przygotowanie się, bo obowiązek raportowania czynników niefinansowych będzie ich dotyczył od 2026 r. Nie oznacza to jednak, że nie muszą się spieszyć z przygotowaniami. Jak zaznacza Agnieszka Skorupińska, warto rozpocząć je jak najszybciej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: To nie przykry obowiązek, ale konieczność. Biznes ma coraz mniej czasu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • JANUSZ 2022-05-17 14:53:26

    No oczywiście. Kolejna darmozjadcza czapa urzędnicza i kolejne pieniądze do zarobienia dla pseudodoradczych firm doradczych, które kompletnie nic nie wnoszą do biznesu a kasę trzepią co się patrzy. Mam małą firmę i mam serdecznie dość tych wszystkich restrykcji, którymi obarczają nas politycy, posłowie, urzędnicy krajowi i unijni.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA