×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

To już się dzieje. Krótszy tydzień pracy w Polsce jest możliwy

Coraz więcej polskich firm skraca czas pracy. Na ten krok zdecydowały się spółki: NCDC, Funktional, Mad Mountain, Tradedoubler. Dlaczego podjęły takie decyzje? Jak zareagowali pracownicy? Co z efektownością pracy?

To już się dzieje. Krótszy tydzień pracy w Polsce jest możliwy
Wielka Brytania testuje czterodniowy tydzień pracy. (Fot. Jason Goodman/Unsplash)
REKLAMA
 • Wielka Brytania testuje czterodniowy tydzień pracy. Choć test kończy się dopiero w listopadzie, już teraz widać pozytywne efekty. Pracownicy są szczęśliwsi, mniej chorują i są bardziej wydajni.
 • Zadowolone są także osoby zatrudnione w polskich spółkach NCDC, Funktional, Mad Mountain, Tradedoubler. One również zdecydowały się na skrócenie czasu pracy.
 • Niektóre stawiają na czterodniowy system pracy (co ciekawe, nie zawsze piątek jest dniem wolnym), inne na 6-godzinny tryb pracy.

Wielka Brytania testuje czterodniowy tydzień pracy. Naukowcy z Cambridge i Oksfordu badają, jak ten model pracy wpływa na efektywność czy samopoczucie pracowników. W eksperymencie bierze udział ok. 3,3 tys. pracowników z 70 firm. Choć test kończy się dopiero w listopadzie, już teraz widać pozytywne efekty. Pracownicy są szczęśliwsi, mniej chorują i są bardziej wydajni.

Przykładem jest Lisa Gilbert, kierowniczka ds. usług pożyczkowych w Charity Bank, która zyskała czas na obowiązki prywatne, dzięki czemu ma także więcej czasu dla siebie – nie musi załatwiać spraw w tygodniu po pracy ani w weekend.

- Mogę teraz naprawdę cieszyć się weekendem, ponieważ mam piątek na moje obowiązki i inne drobiazgi. Jeśli chcę zabrać mamę na spacer, mogę to zrobić teraz bez poczucia winy – skomentowała w rozmowie z CNN Business Lisa Gilbert.

Z kolei Mark Howland, dyrektor działu marketingu i komunikacji Charity Bank, piątek przeznacza na sport i poprawę kondycji fizycznej.

- W dodatkowym wolnym dniu wybieram się na długie przejażdżki rowerowe - dbając o siebie i spędzając trochę czasu na wolnym powietrzu. Następnie mam cały weekend, aby załatwić sprawy w domu i spędzić czas z rodziną – wyjaśnił Howland w wywiadzie dla CNN Business.

Dostępni, ale poirytowani. Jak uszczęśliwić pracownika?

Czterodniowy tydzień pracy testują także firmy w Polsce. Przykładem jest NCDC, polsko-duńska firma, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania i dostarczaniem usług IT. Od 1 lutego 2022 r. tydzień pracy jest krótszy. Piątek jest dniem wolnym dla wszystkich, co daje dłuższy, trzydniowy weekend. W tej chwili ludzie pracują cztery dni po 9 godzin, ale docelowo (pod koniec roku) firma chce przejść na model 4x8 godzin. Pensja pozostaje cały czas na tym samym poziomie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: To już się dzieje. Krótszy tydzień pracy w Polsce jest możliwy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ela 2023-07-27 13:41:14

  I do tego emerytury stażowe kiedy podpiszą kiedy to wejdzie emerytury stażowe????

 • Jarl Bischek 2022-08-20 20:14:06

  I system komputerowy z którego znika coś co się wpisało 😂 Albo czekam na część zamówioną w systemie bo się tam pojawiła. I nie ma! Następnego dnia okazało się, że za szybko kliknąłem free buffer pod częścią, która się pojawiła 😂 Bo system komputerowy tak działa, że nie można szybko klikać 😂 A kto zatrudnia takich informatyków? HR oczywiście. Dodam, że nawet była sytuacja, że drukowanie w sieci nie działało trzy dni.😱👎😂 I jeszcze są starzy pracownicy, którzy bronią swoich miejsc pracy.😂To ci odkręcą śrubkę, albo robią z ciebie wała. Np. drukarka nie drukowała bo był komunikat, że wyczerpany toner. W takich sytuacjach po prostu wstrząsa się tonerem i można jeszcze trochę drukować. Robiłem tak nie jeden raz. Nauczył mnie tego pracownik firmy sprzedającej kserokopiarki.👍 Więc otwieram drukarkę, a tu przylatuje ten co odkręcą śrubki, a żonę posuwa mu listonosz. 😂 I robi awanturę. Zostaw bo popsujesz 😂 Podsumowując ... gdyby była sprawna organizacja to możnaby spokojnie skrócić czas pracy.👍

 • Jarl Bischek 2022-08-20 20:13:38

  Podam przykład. Pracowałem dość niedawno w firmie o globalnym zasięgu, która na zewnątrz prezentuje się jako topowa. 🤭 A rzeczywistość. Miałem dokonać montażu dość skomplikowanego podzespołu. Żeby zrobić to porządnie czyli z zapewnieniem jakości oraz z zachowaniem bezpieczeństwa to trzeba 8 godzin 😎 Ale z magazynu przyszły części, które w 70% były nieodpowiednie. Przyleciał jakiś lider z magazynu i robi awanturę, a lepiej żeby dostarczył części , które powinien. A był tam liderem bo HR zatrudnił go ze względu na tatusia.😂 Wskutek źle dostarczonych części trzeba żmudnie dochodzić co jest dobre i wypełniać papiery i dokonywać wpisu do systemu komputerowego. 😱 I czekać na właściwe części. Ładnych parę godzin. 👎 Gdy już wszystko jest okazuje się, że rysunek jest błędny bo może ktoś dobrze ru...a renifera w (...), ale nie umie porządnie zrobić rysunku 👎 Generalnie niemożna zrobić tak jak jest na rysunku. 😂 I pojawia się lider, który poprzednio twierdził, że maszyna prosta i montaż powinien być szybki 😂 I pokazuję liderowi, że jest problem i muszę znaleźć rozwiązanie. 😎 A lider zamiast pomóc po prostu zniknął i nie pojawił się do końca dnia 😂 I kolejne godziny stracone 😱 A jeszcze szukanie części po innych stanowiskach bo firmowy bałagan i wygodnie jest przypisać części, które mają być dla mnie innym 👎

 • Jarl Bischek 2022-08-20 20:12:50

  🤔 Narażę się, ale prawda jest taka, że w zasadzie to mógłby być nawet trzydniowy dzień pracy czyli wtorek, środa i czwartek.🙂 Problemem jest złe zarządzanie, które wynika z niskiej kultury organizacyjnej. I zły HR. A to przekłada się na niską wydajność. 😱 Bo to co można w spokoju zrobić w jeden dzień trzeba robić nawet trzy dni. 👎😱 I jest to niestety w dużej mierze specyfika Polski. Bo nawet w firmach międzynarodowych to Polacy tak zarządzają, robią gówniany HR i naginają standardy np. 5S do polskich przyzwyczajeń. 👎😱

 • Sin 2022-08-17 14:02:31

  Cztery dni pracy do 75 roku życia. Ekonomia i finanse są bezwzględne.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA