PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

To już nie chwilowa moda, a stały trend. Nie wszyscy go polubią

Gig economy to nie jest przejściowa moda, ponieważ niedobór i niedopasowanie pracowników w wielu branżach są ogromne. To trend, który będzie coraz bardziej widoczny. Szacuje się, że w 2025 r. co piąty pracownik będzie gigerem.

To już nie chwilowa moda, a stały trend. Nie wszyscy go polubią
Gig ekonomia to system pracy, który wyróżniają elastyczne formy zatrudnienia, ale też elastyczność w zakresie sposobu jej wykonywania (Fot. Jenny Ueberberg/Unsplash)
REKLAMA
  • Z raportu EY i Giglike wynika, że w 2025 r. na polskim rynku pracy będzie dwa razy więcej gigerów niż obecnie - szacuje się, że co piąty pracownik będzie należał do tej grupy.
  • Na tę zmianę mają wpływ trzy megatrendy, które transformują rynek pracy - platformizacja, demografia i elastyczność.
  • Wyzwaniem będzie budowanie modeli biznesowych i modeli pracy tak, aby niezależni eksperci, ceniący sobie elastyczność i świadomie decydujący się na współpracę w oparciu o mniej tradycyjne formy współpracy mieli w nich coraz ważniejsze miejsce.

Gig ekonomia to system pracy, który wyróżniają elastyczne formy zatrudnienia, ale też elastyczność w zakresie sposobu jej wykonywania.

- Słowo „gig” funkcjonuje w języku już od jakiegoś czasu i ma wiele różnych znaczeń. Wcześniejsze konotacje związane były z muzyką. Najnowsze znaczenie odzwierciedla nowy model rynku pracy (gig ekonomia), w którym elastyczni współpracownicy i praca przy wielu projektach w dużej mierze zastępują dotychczasowe stałe zatrudnienie na umowę o pracę u jednego pracodawcy - mówi Tomasz Miłosz, founder & CEO Giglike, platformy biznesowej wspierającej firmy we współpracy z gigerami.

Giger to jednak pojęcie szersze niż freelancer. - Gigerami są właśnie freelancerzy, osoby pracujące tymczasowo, ale także konsultanci, specjaliści, profesjonaliści, samozatrudnieni i niezależni kontraktorzy. Inną, mniej oczywistą grupą są osoby w wieku 40+ ‐ doświadczeni eksperci szukający nowych i bardziej opłacalnych form współpracy - tłumaczy Miłosz.

Będzie ich coraz więcej

Z raportu EY i Giglike wynika, że w 2025 r. na polskim rynku pracy będzie dwa razy więcej gigerów niż obecnie - szacuje się, że co piąty pracownik będzie należał do tej grupy.

- W tej chwili około 36 proc. pracowników w Stanach Zjednoczonych to gigerzy, a do 2027 r. odsetek ten może wzrosnąć nawet do 50 proc. Z kolei pomiędzy 2016 i 2019 r. rynek gigerów w Wielkiej Brytanii podwoił się. Zgodnie z naszymi szacunkami do 2025 r. w Polsce dojdzie do trendu wzrostowego w analogicznej skali – szacuje Tomasz Miłosz.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: To już nie chwilowa moda, a stały trend. Nie wszyscy go polubią

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • 100-150 zł na godzinę czeka 2021-10-22 12:06:19

    Potwierdzam. Niedawno postanowiłem zostać wolnym strzelcem. Dzięki temu, że w takim modelu mamy do dyspozycji kontrahentów z całego świata, moje dochody wzrosły ponad dwukrotnie z uwagi na różnice w wielkości stawek. P.S. Nie, nie jestem programistą.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA