PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

To HR musi przeprowadzić firmy przez ten kryzys

Atak Rosji na Ukrainę to kolejne po pandemii wydarzenie, które wywołało lęk i niepokój wśród pracowników. To kolejny gorący czas dla HR-owców. Bez wątpienia nie powinni siedzieć bezczynnie. Co mogą i powinni zrobić dla zespołów, a także dla siebie?

To HR musi przeprowadzić firmy przez ten kryzys
Wojna w Ukrainie niezaprzeczalnie wpływa na firmy i ich pracowników (Fot. Redd/Unsplash)
REKLAMA
  • Działy HR ponownie muszą działać w trybie zwiększonej mobilizacji. Jak zauważa Anna Czyż z Hays Poland, to właśnie na nich w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za wsparcie kondycji psychicznej zespołu i zapewnienie doraźnej pomocy tam, gdzie jest ona niezbędna.
  • Zdaniem Iwony Wencel z WNCL HR-owcy i liderzy powinni postawić na transparentną komunikację, otwarty dialog wewnątrz firmy, modelowanie postawy wyrozumiałości i życzliwości.
  • Pracownicy działów HR powinni również pamiętać o sobie. Ważne jest nie tylko rezerwowanie miejsca w kalendarzu na bieżące sprawy, refleksję i odpoczynek od naprędce umawianych spotkań, ale również tzw. reset po godzinach pracy.

Wojna w Ukrainie niezaprzeczalnie wpływa na firmy i ich pracowników. W pierwszej kolejności firmy skupiły się na działaniach krótkoterminowych, takich jak zabezpieczenie podstawowych potrzeb związanych z bezpieczeństwem, pomoc w przedostaniu się przez granicę, znalezienie miejsca zamieszkania, wyżywienie, kryzysowe wsparcie psychologiczne. Iwona Wencel, prezeska i właścicielka firmy WNCL, podkreśla, że tego typu działania obserwujemy obecnie w ogromnej skali. Niezbędne jest jednak myślenie naprzód.

– Firmy muszą zastanowić się, w jakim stopniu i jak wesprzeć rodziny swoich pracowników pochodzenia ukraińskiego, jak pomóc obywatelom Ukrainy w odnalezieniu się na polskim rynku pracy. Bardzo ważną i niestety w wielu przypadkach problematyczną kwestią będzie z pewnością bariera językowa i kompetencyjna. Intensywny kurs języka polskiego, wsparcie w nabywaniu kompetencji potrzebnych na rynku pracy to tylko niektóre z działań, które można podjąć. Niezbędna będzie także pomoc psychologiczna i prawna dla pracowników oraz ich rodzin – mówi Iwona Wencel.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z kolei w perspektywie długoterminowej, według Iwony Wencel, najważniejsze będzie wsparcie w usamodzielnianiu się uchodźców, którzy zdecydowali się pozostać w Polsce, opracowanie i wdrożenie przemyślanych programów diversity & inclusion, które adresują m.in. kwestię różnic kulturowych, wypracowują spójną strategię komunikacji ze szczególnym uwzględnieniem właśnie różnorodności i inkluzywności.

Działy HR w gotowości

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: To HR musi przeprowadzić firmy przez ten kryzys

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2022-03-24 16:29:01

    Przecież doskonale wiemy co zrobi HR. Jak zwykle będzie się lansować jaki to on jest niezastąpiony...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA