×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

To HR musi przeprowadzić firmy przez ten kryzys

Atak Rosji na Ukrainę to kolejne po pandemii wydarzenie, które wywołało lęk i niepokój wśród pracowników. To kolejny gorący czas dla HR-owców. Bez wątpienia nie powinni siedzieć bezczynnie. Co mogą i powinni zrobić dla zespołów, a także dla siebie?

To HR musi przeprowadzić firmy przez ten kryzys
Wojna w Ukrainie niezaprzeczalnie wpływa na firmy i ich pracowników (Fot. Redd/Unsplash)
REKLAMA
  • Działy HR ponownie muszą działać w trybie zwiększonej mobilizacji. Jak zauważa Anna Czyż z Hays Poland, to właśnie na nich w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za wsparcie kondycji psychicznej zespołu i zapewnienie doraźnej pomocy tam, gdzie jest ona niezbędna.
  • Zdaniem Iwony Wencel z WNCL HR-owcy i liderzy powinni postawić na transparentną komunikację, otwarty dialog wewnątrz firmy, modelowanie postawy wyrozumiałości i życzliwości.
  • Pracownicy działów HR powinni również pamiętać o sobie. Ważne jest nie tylko rezerwowanie miejsca w kalendarzu na bieżące sprawy, refleksję i odpoczynek od naprędce umawianych spotkań, ale również tzw. reset po godzinach pracy.

Wojna w Ukrainie niezaprzeczalnie wpływa na firmy i ich pracowników. W pierwszej kolejności firmy skupiły się na działaniach krótkoterminowych, takich jak zabezpieczenie podstawowych potrzeb związanych z bezpieczeństwem, pomoc w przedostaniu się przez granicę, znalezienie miejsca zamieszkania, wyżywienie, kryzysowe wsparcie psychologiczne. Iwona Wencel, prezeska i właścicielka firmy WNCL, podkreśla, że tego typu działania obserwujemy obecnie w ogromnej skali. Niezbędne jest jednak myślenie naprzód.

– Firmy muszą zastanowić się, w jakim stopniu i jak wesprzeć rodziny swoich pracowników pochodzenia ukraińskiego, jak pomóc obywatelom Ukrainy w odnalezieniu się na polskim rynku pracy. Bardzo ważną i niestety w wielu przypadkach problematyczną kwestią będzie z pewnością bariera językowa i kompetencyjna. Intensywny kurs języka polskiego, wsparcie w nabywaniu kompetencji potrzebnych na rynku pracy to tylko niektóre z działań, które można podjąć. Niezbędna będzie także pomoc psychologiczna i prawna dla pracowników oraz ich rodzin – mówi Iwona Wencel.

Z kolei w perspektywie długoterminowej, według Iwony Wencel, najważniejsze będzie wsparcie w usamodzielnianiu się uchodźców, którzy zdecydowali się pozostać w Polsce, opracowanie i wdrożenie przemyślanych programów diversity & inclusion, które adresują m.in. kwestię różnic kulturowych, wypracowują spójną strategię komunikacji ze szczególnym uwzględnieniem właśnie różnorodności i inkluzywności.

Działy HR w gotowości

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: To HR musi przeprowadzić firmy przez ten kryzys
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2022-03-24 16:29:01

    Przecież doskonale wiemy co zrobi HR. Jak zwykle będzie się lansować jaki to on jest niezastąpiony...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA