Nie wszyscy pracodawcy odpowiednio doceniają swoich podwładnych. A to duży i kosztowny błąd. - Popyt na rynku pracy oraz coraz większa otwartość pracowników na zmianę zawodu sprawiają, że utrzymanie kadry w firmie to dla pracodawców coraz większe wyzwanie - zauważa Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska.

- Docenienie przez pracodawcę jest jednym z najważniejszych czynników zwiększających poczucie satysfakcji z wykonywanych obowiązków służbowych.
- Tymczasem, jak wynika z raportu firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, niespełna 6 na 10 Polaków (58 proc.) czuje się docenianych przez swojego pracodawcę.
- Najbardziej docenieni w pracy czują się ci zaliczani do grupy pracowników umysłowych, mianowicie specjaliści IT i telekomunikacji (58 proc.), następnie przedstawiciele branży budowlanej (57 proc.).
Badanie przeprowadzone przez ADP, firmę oferującą usługi kadrowo-płacowe, pokazuje, że nie wszyscy polscy pracownicy czują się docenieni przez pracodawców. Zgodnie z wynikami raportu „People at Work 2021: A Global Workforce View” niespełna 6 na 10 pracowników ma poczucie, że ich praca spotyka się z uznaniem szefa.
Ich firmy doceniają
Z danych ADP wynika, że najbardziej docenieni w pracy czują się pracownicy zaliczani do grupy pracowników umysłowych, mianowicie specjaliści IT i telekomunikacji (58 proc.). Następnie przedstawiciele branży budowlanej (57 proc.). Najmniej doceniani są natomiast pracownicy z sektora produkcyjnego (50 proc.), a także osoby zatrudnione w ochronie zdrowia i edukacji (po 48 proc.).
Pod względem wielkości firmy najbardziej docenieni za swój wkład w pracę czują się pracownicy przedsiębiorstw zatrudniających 1-9 osób (55 proc.), a najmniej – dużych firm, zatrudniających ponad 500 osób (50 proc.).
Czytaj więcej: Wojna rozłoży ich na łopatki. Z wielu firm odeszła nawet połowa kierowców
– Obecnie na rynku jest wiele ofert dla specjalistów związanych z branżami cyfrowymi, co w dużym stopniu może wpływać na to, że przedstawiciele tych zawodów spotykają się z uznaniem w organizacjach. Także ta branża słynie z najwyższych wynagrodzeń dla osób rozpoczynających swoją drogę zawodową – mówi szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska Anna Barbachowska.
– Z kolei osoby zatrudnione w instytucjach państwowych (oświata i ochrona zdrowia) często bywają niedoceniane, nie tylko płacowo, ale także pod względem kompetencji, co w ogólnym rozrachunku może wpływać na to, jak te grupy zawodowe postrzegają swoje stanowiska i miejsca pracy – dodaje Barbachowska.
Zdrowie ważniejsze niż pieniądze


Słowa kluczowe
- ADP
- zarządzanie
- pracownicy
- Gabriela Droździel
- Mind Health – Centrum Zdrowia Psychicznego
- Anna Barbachowska
KOMENTARZE (0)