PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

To człowiek jest najważniejszym elementem zmiany technologicznej

Każdy przedsiębiorca powinien zainwestować jak najwięcej czasu i pieniędzy w szkolenia, tak byśmy byli dobrymi użytkownikami nowych technologii - wyjaśnia Artur Pollak, prezes APA Group. Kluczem do skutecznej transformacji cyfrowej w firmach jest odpowiednia komunikacja i przekonanie, że każdy człowiek tworzący organizację, jest jej niezbędnym elementem.

To człowiek jest najważniejszym elementem zmiany technologicznej
Nowe technologie pozwalają pracować mądrzej, wydatniej i efektywniej. Kluczem jest jednak odpowiednie zdiagnozowanie potrzeb. (fot. Shutterstock)
REKLAMA

- Moje doświadczenie z ostatnich 20 lat pokazuje, że bez człowieka nie ma zmiany. To człowiek jest najważniejszym elementem powodzenia każdej zmiany. Także technologicznej. Musimy nabierać nowych umiejętności, nie możemy się bać nowych struktur, musimy rozumieć czym jest internet w strukturach naszych organizacji - wyjaśnia Artur Pollak, prezes APA Group.

Jak podkreśla, każdy przedsiębiorca powinien zainwestować jak najwięcej czasu i pieniędzy w szkolenia ludzi, tak byśmy byli dobrymi użytkownikami nowych technologii.

Zobacz całą rozmowę z Arturem Pollakiem, prezesem APA Group:

Ciąg dalszy tekstu pod materiałem wideo

Jak podkreśla w rozmowie z portalem PulsHR.pl, nowe technologie pozwalają pracować mądrzej, wydatniej i efektywniej. Kluczem jest jednak odpowiednie zdiagnozowanie potrzeb.

Zobacz: Czy w Polsce w końcu zaroi się od robotów? Dzięki tym przepisom będziemy o krok bliżej

- Wiele przedsiębiorstw weszło na ścieżkę cyfryzacji, jednocześnie wiele takich projektów nie skończyło się pozytywnie. To pozwoliło zidentyfikować elementy, które przeszkadzają transformacji cyfrowej i tu na pierwszy plan wysuwa się brak wiedzy u pracowników, brak zaangażowania, brak chęci wprowadzenia zmiany. Dlatego najważniejszym wyzwaniem jest edukowanie pracowników - wyjaśnia.

Edukowanie pracowników wydaje się być słowem klucz w sprawnym i skutecznym przeprowadzeniu procesów transformacyjnych. O ile na wyższym szczeblu zarządzania procesy transformacji są zrozumiałe, tak problem pojawia się niżej. To - jak tłumaczy prezes APA Group - efekt braku skutecznej wymiany informacji.

Przeczytaj: Automatyzacja i robotyzacja budzi obawy u menedżerów. Operatorzy widzą w nich szansę

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: To człowiek jest najważniejszym elementem zmiany technologicznej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Tak czy inaczej zdrowy rozsądek zwycięży - nie ma odwrotu 2022-10-09 20:12:33

    Zdecydowana większość starszych pokoleń mających obecnie 60-parę i 70-parę lat oraz bardzo dużo osób w średnim wieku mających obecnie 40-parę i 50-parę lat a także całkiem sporo ludzi urodzonych w latach 80-tych, 90-tych i po 2000-nym roku - słowem jakieś 70-80% społeczeństwa opowiedziałoby się za umiarem i zdroworozsądkową normalnością, za strategią jaka znajduje się w komentarzu pod artykułem z tego linku: w w w.wnp. pl/tech/digitalizacja-i-technologie-zawaza-na-naszej-przyszlosci,526102.html#comment . Tylko 20-30% społeczeństwa byłaby innego zdania, a byliby to głównie ci co są zwąchani z lobbystami cyfrowymi, bezgotówkowymi, bezprzewodowymi czy też telekomunikacyjnymi oraz socjopatyczni psychopaci, którzy ślepo i bezgranicznie ufają w "postęp i naukę", "nowoczesność" "progres" - słowem liberalno-libertyńscy zwyrodnialcy, którzy nienawidzą umiaru, rozsądku, zdrowej harmonii i równowagi tylko wolą rzeczywistość rodem z filmu science-fiction, w której jest pełno kontroli, inwigilacji i zniewolenia( wszystko dla rzekomej troski i wygody oraz bezpieczeństwa - krzywo pojmowanych), rzeczywistość gdzie człowiek pozbawiony i pozbawiany jest czasu, zdrowia, prywatności i wolności jednocześnie będąc rozleniwianym, ogłupianym i uzależnianym. Cyfrowemu komunizmowi i technologicznemu faszyzmowi mówimy won!.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA