×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

To czeka Ukraińców w Polsce. Kryzys demaskuje problemy pudrowane od lat

W najprostszym ujęciu – Ukraińcy, którzy uciekając przed wojną, postanowią zostać w Polsce, wypełnić mogą luki kadrowe w wielu branżach. Problem pojawia się w momencie, w którym sami staną się "beneficjentami" znanych od lat problemów w Polsce.

To czeka Ukraińców w Polsce. Kryzys demaskuje problemy pudrowane od lat
Do Polski głównie trafiają uciekające przed wojną kobiety, dzieci i osoby starsze (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • - Przebywanie w naszym kraju dużej liczby osób z Ukrainy objętych ochroną jeszcze bardziej uwypukli niedoskonałości polityk społecznych w Polsce - wyjaśnia wiceprezes CASE Agnieszka Kulesa. 
 • Wśród głównych problemów wymienić można dostęp do opieki instytucjonalnej dla dzieci, wykluczenie transportowe czy problemy w urzędach pracy. 
 • Sytuacja Ukraińców na polskim rynku pracy będzie jednym z tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 25-27 kwietnia w Katowicach. Trwa rejestracja na wydarzenie.

W zasadzie wszystko ma być proste. W Polsce działa specustawa, która reguluje sytuację uchodźców z Ukrainy. Ułatwia między innymi dostęp do rynku pracy. 

Zdaniem założyciela Personnel Service Krzysztofa Inglota polski rynek pracy w ciągu 6 miesięcy jest w stanie wchłonąć pół miliona pracowników.

- Realnie nasz rynek pracy jest w stanie w ciągu sześciu miesięcy wchłonąć ok. 0,5 mln pracowników, a kolejne 200 tys. na dalszym etapie. Stąd w sumie 700 tys. osób jest w stanie znaleźć u nas nie tylko schronienie, ale też pracę - ocenia.

Zobacz: Polska może wchłonąć co najmniej pół miliona pracowników z Ukrainy

Rynek potrzebuje nowych rąk do pracy. Z raportu "Barometr zawodów 2022", wykonanego na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika jasno - braki kadrowe w Polsce doskwierają coraz większej liczbie branż. Na liście zawodów deficytowych znalazło się 30 pozycji (o jedną więcej niż w 2021 roku). Potrzeba nie tylko typowo męskich zawodów (tej luki falą migracji wojennej nie wypełnimy). Braki kadrowe dotyczą także tych branż, w których dominują kobiety: branży medyczno-opiekuńczej, finansowej czy edukacyjnej.

Wiele z tych luk może zostać wypełnionych przebywającymi w naszym kraju Ukraińcami. Tu jednak pojawiają się doskonale znane problemy, które sytuacja kryzysu uchodźczego tylko pogłębi.

- Przebywanie w naszym kraju dużej liczby osób z Ukrainy objętych ochroną jeszcze bardziej uwypukli niedoskonałości polityk społecznych w Polsce. Chodzi między innymi o takie obszary jak opieka nad dziećmi, opieka zdrowotna, wsparcie w zatrudnieniu, pomoc społeczna czy mieszkalnictwo - komentuje dla PulsHR.pl Agnieszka Kulesa, wiceprezes think-tanku CASE - Center for Social and Economic Research.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (41)

Do artykułu: To czeka Ukraińców w Polsce. Kryzys demaskuje problemy pudrowane od lat
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • OL 2023-04-30 04:42:42

  wszyscy ukraincy,ktorzy nie pracuja powinni byc wyrzuceni z Polski

 • henryk 2023-02-28 16:55:12

  Mój szef firmy Petrol z Gorzowa Wlkp. nie przedłużył mi umowy bo na moje miejsce miał już 2 młode Ukrainki z okolic Lwowa (ponoć wojna tam szaleje?). Mój wiek (61) kwalifikacje, szybkość i kultura obsługi klienta nie miały żadnego znaczenia. W trakcie zatrudnienia ani jednego zwolnienia lekarskiego i co? Urząd Pracy.

 • alicja 2023-02-24 18:13:15

  mam wrażenie ,że w moim mieście jest więcej ukraińców niż polaków, głośni , ich potomstwo żle wychowane, krzykliwi, chamscy, takie bydło z wiochy, bunkrują się w polsce, bo tchórze i nie chcą walczyć, tfu, hańba takiemu narodowi

 • joanna 2023-02-24 18:10:46

  nie lubię ukraińców, dziwi mnie, że nienawidząc polski i polaków pasożytują w naszym kraju, nasi emeryci przymierają z głodu i braku dostępu do specjalistów i badań, bo w pierwszej kolejności mają ukraińcy. dziwi mnie,że polski prezydent ma w (...) polaków, a daje gigantyczne finase ukraińcom i wszelkie dopłaty, posunął się do tego nawet,że polkom chorym na raka piersi zabira renty chorobowe i daje ukrainkom, to skandal, rząd i duda bez honoru, nikczemny

 • Polka 2022-10-31 17:03:39

  Powinny powstać obozy dla uchodźców na zachodniej Ukrainie i tam ich osiedlić, Polska nie ma warunków, żeby dać się wykorzystywać. Inaczej skończy się to tak, że Polacy wyjdą na ulice.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA