PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

To czeka Ukraińców w Polsce. Kryzys demaskuje problemy pudrowane od lat

W najprostszym ujęciu – Ukraińcy, którzy uciekając przed wojną, postanowią zostać w Polsce, wypełnić mogą luki kadrowe w wielu branżach. Problem pojawia się w momencie, w którym sami staną się "beneficjentami" znanych od lat problemów w Polsce.

To czeka Ukraińców w Polsce. Kryzys demaskuje problemy pudrowane od lat
Do Polski głównie trafiają uciekające przed wojną kobiety, dzieci i osoby starsze (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • - Przebywanie w naszym kraju dużej liczby osób z Ukrainy objętych ochroną jeszcze bardziej uwypukli niedoskonałości polityk społecznych w Polsce - wyjaśnia wiceprezes CASE Agnieszka Kulesa. 
 • Wśród głównych problemów wymienić można dostęp do opieki instytucjonalnej dla dzieci, wykluczenie transportowe czy problemy w urzędach pracy. 
 • Sytuacja Ukraińców na polskim rynku pracy będzie jednym z tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 25-27 kwietnia w Katowicach. Trwa rejestracja na wydarzenie.

W zasadzie wszystko ma być proste. W Polsce działa specustawa, która reguluje sytuację uchodźców z Ukrainy. Ułatwia między innymi dostęp do rynku pracy. 

Zdaniem założyciela Personnel Service Krzysztofa Inglota polski rynek pracy w ciągu 6 miesięcy jest w stanie wchłonąć pół miliona pracowników.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Realnie nasz rynek pracy jest w stanie w ciągu sześciu miesięcy wchłonąć ok. 0,5 mln pracowników, a kolejne 200 tys. na dalszym etapie. Stąd w sumie 700 tys. osób jest w stanie znaleźć u nas nie tylko schronienie, ale też pracę - ocenia.

Zobacz: Polska może wchłonąć co najmniej pół miliona pracowników z Ukrainy

Rynek potrzebuje nowych rąk do pracy. Z raportu "Barometr zawodów 2022", wykonanego na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika jasno - braki kadrowe w Polsce doskwierają coraz większej liczbie branż. Na liście zawodów deficytowych znalazło się 30 pozycji (o jedną więcej niż w 2021 roku). Potrzeba nie tylko typowo męskich zawodów (tej luki falą migracji wojennej nie wypełnimy). Braki kadrowe dotyczą także tych branż, w których dominują kobiety: branży medyczno-opiekuńczej, finansowej czy edukacyjnej.

Wiele z tych luk może zostać wypełnionych przebywającymi w naszym kraju Ukraińcami. Tu jednak pojawiają się doskonale znane problemy, które sytuacja kryzysu uchodźczego tylko pogłębi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (33)

Do artykułu: To czeka Ukraińców w Polsce. Kryzys demaskuje problemy pudrowane od lat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • ARTUR 2022-04-08 21:42:06

  Byłem zagorzałym Pisowcem gotów pobić się z kolegami z pracy czy szklanki który miał opglądy po wskie teraz po tej ukrainizacji rozdawnictwie nienawidzę pisiorów bo oni dąża do 4tego rozbioru Polski! BOŻE CHROŃ POLSKĘ!

 • oskar 2022-04-08 12:10:42

  niech wrcają do domu te mamusie i te bąbelki to bardzo rszczeniowe Panie im wszystko się należ we Wrocławiu nie da się już żyć wszędzie ich flagi a i banderowskie czerono czarne tez się zdarzają słyszysz tylko ukraiński w urzędach szkołach masakra szpilki nie wcisniesz oni bez kojejek a ja po paszport na zimnie w kolejce 3 godz my przez nich zbankrutujemy

  • meg 2022-05-18 18:53:57

   W Łodzi to samo, wszędzie Ukraińcy. Panoszą się w swoich markowych strojach i drogich samochodach. W Auchan 80 % kupujących to Ukraińcy. W parkach, na basenie wszędzie Ukraińcy... Prawie nie czuję się obywatelem tego kraju...

 • Jan 2022-04-02 08:42:30

  Takie warunki socjalne jak dostali Ukraińcy to przesada.Tylko siedzieć i korzystać a my płacić podatki.

  • oskar 2022-04-08 11:54:51

   to jest kpina rzaden kraj nie daje tyle co polsza zbankrutujemy zobaczycie bolszewicy nigdy nic dobrego nie zrobili

  • oskar 2022-04-08 12:05:35

   niech wracają jak najszybciej do siebie tu nied się już życ na każdym kroku nukraiński

 • Klemens 2022-04-01 13:43:06

  Masowe zasiedlanie trwa w najlepsze, rozdawnictwo również. Tymczasem mega kryzys gospodarczy zaraz zacznie pukać do drzwi i pojawi się 2-cyfrowe bezrobocie. Gdzie wtedy znajdą pracę Polacy?

  • Leon 2022-04-03 05:18:31

   Obawiam się, że usłyszą, iż rodzina im może pomóc. że i tak mają łatwiej niż nie znający języka uchodźcy i z tego powodu są i tak ,, uprzywilejowani''. Tam jest wojna i im trzeba pomóc w pierwszej kolejności, czyli to co już w swoim kraju przerabiali m.in Szwedzi, Holendrzy. U nas dodadzą jeszcze, ze żyjemy w Zjednoczonej UE, trzeba być mobilnym i można wyjechać

   • meg 2022-05-18 18:56:11

    Ta ich wojna trwa od 2014 roku... Dlaczego dopiero teraz takie wielkie larum!!! W Syrii trwa od 2011 r i co???

 • Marek 2022-03-31 20:23:30

  PIS strzelił sobie tymi Ukraińcami w kolano. Już nie głosuje na nich. Lorazka

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA