PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

E-commerce daje i odbiera pracę

E-rewolucja w handlu zabrała 72 000 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii w 2018 r. Cyfryzacja sprzedaży zmienia rynek pracy na całym świecie. Pytamy, jak wygląda to w Polsce.

E-commerce daje i odbiera pracę
Polacy dla przykładu chwalą sobie zakupy w internecie, bo można kupować w każdym momencie. Tą wygodą zmieniamy nawyki konsumenckie i rynek pracy odpowiadający na te potrzeby. (fot. maxpixel.net/domena publiczna)
REKLAMA
  • Liczba etatowych miejsc pracy w handlu bezpośrednim spada. Potwierdzają to nowe dane m.in. z Wielkiej Brytanii.
  • Czy ten jest obecny także w Polsce? O to PulsHR.pl pyta prezes polskiej Izby Gospodarki Elektronicznej.
  • Jak mówi nam Patrycja Sass-Staniszewska, Izba i sektor e-commerce są świadome swojego wpływu na rynek pracy. Podejmują działania, by osób z kwalifikacjami, jakich potrzebują, nie zabrakło.
  • W 2019 r. w Polsce już 62 proc. internautów kupuje w sieci. To o 6 p.proc. więcej niż jeszcze rok wcześniej.

Marką-ikoną cyfrowej zmiany w handlu stał się Amazon. Firma Jeffa Bezosa wspięła się na pierwsze miejsce zestawienia najbardziej wartościowych przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych. Wyprzedziła w wyścigu takie potęgi jak: Apple czy Microsoft. Co jakiś czas informujemy o innowacyjnych rozwiązaniach wprowadzanych przez Amazona. Dla przykładu w kwietniu firma wykupiła start-up opracowujący robotykę magazynową, a w czerwcu zaczęła testować robota do przenoszenia ciężkich paczek. Jednak e-commerce w wydaniu Amazona i jemu podobnych firm ma swoje ciemne strony.

Jak informowały brytyjskie media w lipcu, rewolucja w handlu, której symbolem jest Amazon, kosztuje miejsca pracy w handlu tradycyjnym. Zgodnie z danymi Brytyjskiego Konsorcjum ds. Handlu, tylko w drugim kwartale 2019 r. liczba osób zatrudnionych w brytyjskim handlu bezpośrednim spadła o 2,3 proc. względem drugiego kwartału poprzedniego roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

By zrozumieć skalę redukcji tych etatów, warto wiedzieć, że w 2018 r. odnotowano ogólny spadek liczby takich miejsc pracy na Wyspach o 72 000. I Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, w którym trend ten się zauważa.

W USA podkreśla się, że Amazon popchnął swoich konkurentów - np. sieć marketów WalMart - do adaptowania rozwiązań e-commerce. W efekcie firmy całego sektora zwolniły wiele osób pracujących w bezpośredniej sprzedaży.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: E-commerce daje i odbiera pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA