PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

HR w 2019 roku? Dywersyfikacja, AI, big data - zmiany przyspieszą

Jaki będzie 2019 rok w HR? Serwis biznesowo-zawodowy LinkedIn zapytał o to menedżerów tej branży w 39 krajach. Wniosek? Zmiany w odpowiedziach na pytania kogo i jak rekrutować nasilą się i przyspieszą.

HR w 2019 roku? Dywersyfikacja, AI, big data - zmiany przyspieszą
W 2019 r. w pracę rekruterów i zarządzających wkroczy jeszcze mocniej technologia (fot. Pixabay.com)
REKLAMA
  • Przytłaczająca większość zapytanych przez LinkedIn deklaruje, że w nadchodzących 12 miesiącach wielką rolę odegra w ich pracy - i pozyskiwaniu talentów zarazem - pożądana różnorodność w zatrudnianiu. Wymusi ją młode pokolenie, które weszło na rynek pracy.
  • Technologia zmieni procesy rekrutacyjne. Już to zresztą robi... Młodzi ludzie wydają się być świadomi, że to dopiero początek rewolucji.
  • W badanach ujawnia się też znaczenie big data w procesach rekrutacyjnych.

W badaniu Global Recruting Trends 2018 odpowiedzi udzieliła imponująca liczba 9000 osób, które LinkedIn zapytał przez swój portal społecznościowy. Wyselekcjonowano menedżerów oraz specjalistów ds. rekrutacji i HR.

Respondentów z całego świata indagowano o najważniejsze wyzwania i cele stojące przed nimi w najbliższej przyszłości, jak również najbardziej widoczne tendencje w świecie HR.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Różnorodność! - kluczowe hasło 2019 r.

Respondenci w lwiej części (78 proc.) uznali, że różnorodność personelu (w rozumieniu płci, wieku czy wykształcenia) to najważniejszy, ale i najtrudniejszy do wprowadzenia trend w nadchodzącym roku. 

Czytaj też: Wyliczyli bolączki polskiego rynku pracy

Autorzy opracowania przekonują, że wskutek coraz silniejszej reprezentacji młodych pokoleń, czyli milenialsów oraz Generacji Z, na rynku pracy nasilającym się wyzwaniem staje się różnicowanie kadr pod względem wieku. Dużo firm dostrzega też konieczność większej dywersyfikacji pracowników także pod względem płci.

- Warto wspomnieć choćby o rosnącym zainteresowaniu profesjami IT kobiet, które tworzyły będą coraz liczniejszą grupę takich specjalistów na rynku pracy - tłumaczy Maciej Stanusch ze Stanusch Technologies.

Dywersyfikacja niejedno ma imię

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: HR w 2019 roku? Dywersyfikacja, AI, big data - zmiany przyspieszą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA