PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Theresa May: Rząd musi zainwestować w dobre miejsca pracy

  • Autor: PAP/JS
  • 11 lip 2017 17:32

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że brytyjski rząd "musi zainwestować w dobre miejsce pracy", opowiadając się za wzmocnieniem praw osób zatrudnionych w nieuregulowanych sektorach gospodarki, których symbolem jest np. aplikacja Uber.

Theresa May: Rząd musi zainwestować w dobre miejsca pracy
"Jeśli mamy zrealizować wizję Wielkiej Brytanii jako kraju o wysokich pensjach i wysokim poziomie wykwalifikowania, musimy inwestować w dobre miejsca pracy" - podkreśliła premier (fot. Fotolia)
REKLAMA

W pierwszą rocznicę objęcia stanowiska liderki Partii Konserwatywnej May zabrała głos podczas ogłoszenia raportu Matthew Taylora, byłego doradcy premiera Tony'ego Blaira, który dotyczył obecnych praktyk na rynku pracy. 

W 115-stronicowym raporcie Taylor zawarł m.in. rekomendacje dotyczące zmian statusu osób, które pracują np. w sektorze nowych usług mobilnych, takich jak Uber (przewozy osobowe) i Deliveroo (dostawa posiłków), uznając ich za "pracowników zależnych" i apelując o przyznanie im podstawowych praw np. do urlopu i zwolnienia chorobowego. Obecnie wiele osób, które wykonują codzienną pracę w tym sektorze, jest zmuszonych do samozatrudnienia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Taylor zwrócił uwagę na zjawisko "jednostronnej elastyczności", która "przenosi całe ryzyko na pracowników, sprawiając, że są mniej bezpieczni, a ich życie trudniejsze". Dodał, że firma, której pracownicy, nawet samozatrudnieni, są bezpośrednio zależni od jej zleceń, powinna płacić w ich imieniu m.in. ubezpieczenie społeczne.

Zaapelował o zapewnienie pracownikom jasnej ścieżki rozwoju kariery, co powinno się przełożyć na wzrost produktywności.

Komentując główne ustalenia raportu, May zapowiedziała, że rząd "poważnie rozważy" zalecenia, ale nie zobowiązała się jednoznacznie do wprowadzenia nowych przepisów.

Szefowa rządu wykorzystała jednak wymowę propozycji Taylora, aby powtórzyć swoją filozofię rządzenia, którą przedstawiła rok temu, obejmując stanowisko premiera krótko po referendum ws. wyjścia z Unii Europejskiej.

"Jeśli mamy zrealizować wizję Wielkiej Brytanii jako kraju o wysokich pensjach i wysokim poziomie wykwalifikowania, musimy inwestować w dobre miejsca pracy" - podkreśliła.

Jednocześnie May zaznaczyła jednak, że "zawsze będziemy wspierać przedsiębiorczych właścicieli firm, którzy ryzykują swoim bezpieczeństwem ekonomicznym, żeby rozwinąć biznes, dołożyć się do narodowego sukcesu i zatrudnić kolejnych ludzi". Dała do zrozumienia, że jej rząd będzie ostrożny we wdrażaniu propozycji, które mogłyby zwiększyć obciążenia dla przedsiębiorców.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Theresa May: Rząd musi zainwestować w dobre miejsca pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA