PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Ten sam pracownik w dużej firmie jest o 300 proc. bardziej wydajny niż w mikrofirmie

  • Autor: PAP/JP
  • 18 sie 2021 11:40

Polskie mikrofirmy są o 10 pkt. proc. mniej wydajne niż podobne przedsiębiorstwa z państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i o 25 proc. mniej od średniej dla państw OECD. Przejście zatrudnionego z mikrofirmy do dużej zwiększa jego produktywność o ok. 300 proc. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) „Pułapka małej skali. O produktywności polskich firm”.

Ten sam pracownik w dużej firmie jest o 300 proc. bardziej wydajny niż w mikrofirmie
Polskie mikroprzedsiębiorstwa są mało produktywne na tle gospodarek rozwiniętych (fot. PTWP)
REKLAMA
  • Jak wskazał Instytut w raporcie, na początku lat 90. XX wieku produktywność polskich firm w porównaniu do zachodnich przedsiębiorstw wynosiła 30 proc.
  • W 2019 r. osiągnęła już 77 proc., przy czym wzrost miał jednak zróżnicowany charakter. O ile jego tempo w przypadku największych firm było wysokie, to dla mikroprzedsiębiorstw sytuacja wyglądała odmiennie.
  • Skutkiem jest jedna z najwyższych unijnych dysproporcji wydajności między mikroprzedsiębiorstwami a dużymi firmami. Wynosi ona blisko 70 pkt. proc. - podał Instytut.

Według PIE duża jest też luka produktywności polskich mikrofirm w porównaniu do innych państw regionu, która wynosi 10 pkt. proc. "Ta dysproporcja jednak bardzo szybko maleje wraz ze wzrostem zatrudnienia. Jest to widoczne już po przekroczeniu zatrudnienia na poziomie 10 pracowników - małe polskie firmy dysponujące 10-19 pracownikami są relatywnie tak produktywne jak w innych państwach Unii Europejskiej" - podano.

PIE zauważył też, że przejście zatrudnionego z mikrofirmy do dużej zwiększa jego produktywność o ok. 300 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak zaznaczył starszy doradca zespołu strategii PIE, wśród kluczowych czynników negatywnie wpływających na wzrost produktywności krajowych firm należy wymienić przede wszystkim ich małą wielkość oraz rozdrobnienie, relatywnie wysoki poziom zatrudnienia w nisko produktywnych gałęziach gospodarki. Wskazał, też na ograniczony i spadający potencjał wykorzystania siły roboczej wynikający ze spadającej liczby ludności w wieku produkcyjnym. "A także niskie - chociaż powoli rosnące - publiczne i prywatne nakłady inwestycyjne na badania i rozwój" - dodał Błoński.

Wpływ mikrofirm na polską gospodarkę jest ogromny

Według autorów raportu, wpływ mikrofirm na polską gospodarkę jest ogromny. Jak podali, w 2019 r. wytwarzały one 29 proc. krajowego PKB, zatrudniając ponad 34 proc. ogólnej liczby pracujących. Odsetek zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach był w Polsce znacznie wyższy niż we Francji (25 proc.) czy Niemczech (19 proc.), nie różnił się natomiast od średniej dla V4.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ten sam pracownik w dużej firmie jest o 300 proc. bardziej wydajny niż w mikrofirmie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA