×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Tego trendu już nie zatrzymamy. Poddaj mu się, bo stracisz pracowników

Większość pracowników chce pracy zdalnej. Menedżerowie będą musieli wziąć to pod uwagę, inaczej mogą mierzyć się z rotacją. Jaki model hybrydowy zagości na stałe w firmach i jak zmieni się zarządzanie?

Tego trendu już nie zatrzymamy. Poddaj mu się, bo stracisz pracowników
Praca hybrydowa jest najtrudniejszą formą pracy (Fot. Redd/Unsplash)
REKLAMA
 • Z badania Antala wynika, że ponad 90 proc. pracodawców jest zadowolonych z pracy zdalnej czy hybrydowej. Według ekspertów ten model pracy zostanie z nami na stałe.
 • Z powodu pandemii firmy zostały zmuszone do przejścia na pracę zdalną - istotne było wypracowanie nowych zasad, a także zadbanie o efektywną komunikację.
 • Sesja "Zarządzanie zespołami" odbyła się podczas XIV edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Spółka ABB, jak wiele innych firm w czasie pandemii, z dnia na dzień musiała przestawić się na pracę zdalną. Z racji tego, że 2300 z 5500 pracowników to osoby zatrudnione na produkcji, na home office mogła przejść jedynie połowa zespołu.

- Stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem, ale udało nam się to przeżyć. Na początku wszyscy improwizowali i zdecydowanie mieliśmy do czynienia z zarządzaniem kryzysowym. Pamiętam, że nikt nie wiedział, jak długo będzie pracować w takim trybie. Zastanawialiśmy się, czy wprowadzać konkretne rozwiązania, czy czekać na rekomendacje i na tym się opierać - mówi Patryk Madaj, krajowy dyrektor ds. personalnych w ABB.

Firma ABB zdecydowała się na wprowadzenie modelu hybrydowego w październiku 2021 roku.

- Wcześniej przeprowadziliśmy ankietę wśród pracowników. Tylko 4 proc. naszych pracowników chciało przychodzić do biura 5 dni w tygodni, a 30 proc. osób chciało pracować wyłącznie z domu - zaznacza Patryk Madaj.

Patryk Madaj, krajowy dyrektor ds. personalnych w ABB (Fot. PTWP)
Patryk Madaj, krajowy dyrektor ds. personalnych w ABB (Fot. PTWP)

Skok na głęboką wodę

W PKN Orlen praca zdalna jest możliwa od 2011 roku. Jak jednak zaznacza Wioletta Kandziak, dyrektor wykonawcza ds. kadr w PKN Orlen, skala była zdecydowanie mniejsza. Spółki produkcyjne należące do grupy funkcjonowały tak, jak dotychczas, natomiast w pozostałych obszarach pracownicy przeszli na home office.

- Pandemia przyspieszyła to, co nieuniknione. Okazało się jednak, że w bardzo krótkim czasie jesteśmy w stanie przeorganizować się i pracować zupełnie inaczej, a efekty są zaskakująco dobre - komentuje Wioletta Kandziak.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Tego trendu już nie zatrzymamy. Poddaj mu się, bo stracisz pracowników
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Thewiant 2022-05-13 22:04:02

  Ja pracowałem nie zdalnie tylko analnie

 • Gość 2022-05-12 21:56:16

  Lepiej spac w domu niz w biurze

 • Gość 2022-05-12 21:15:58

  Ja tez jestem za praca zdalna po co spac za biurkiem kak mozna w domu

 • Ja 2022-05-12 10:03:53

  Ja pracowałam zdalnie ostatnie dwa lata. W mojej firmie wcześniej był model hybrydowy, ale teraz to już nie wystarcza. Obowiązek dojazdu do biura nawet na dwa dni w tygodniu to głupota! Ja w ciągu tych dwóch lat mogłam się rozwijać w firmie, mam lepszy kontakt z osobami z firmy niż kiedykolwiek, człowiek jest wydajniejszy, efektywniejszy. Praca zdalna sprzyja awansowaniu, sprzyja kontaktom ze współpracownikami, redukuje stres, jest zbawieniem dla środowiska... Czemu to chcą zmieniać? Czemu wracać do jakiś modeli hybrydowych? Bo polski szef jak nie stanie nad tobą z batem to czuje się niedowartościowany? Zwolnić szefa - i tak jest ich za dużo!

 • Czesław 2022-05-11 11:54:18

  Operatorzy koparek, kierowcy, elektrycy też powinni pracować zdalnie.

  • Adaś 2022-05-12 15:33:48

   Stary a głupi. Mówimy o pracy które można wykonywać z laptopa, wiadomo że dentysta czy sprzątaczka nie może pracować zdalnie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA