PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Te działania usprawnią funkcjonowanie rad nadzorczych

  • Autor: AT
  • 19 lis 2019 11:52

Sprawnie funkcjonująca rada nadzorcza, w której wykorzystywane są odpowiednie mechanizmy i narzędzia, może realnie wspierać rozwój spółki - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte "Rady nadzorcze w Polsce: funkcje, odpowiedzialności, priorytety".

Te działania usprawnią funkcjonowanie rad nadzorczych
Adobe Stock
REKLAMA
  • Obowiązek stałego nadzoru nad działalnością spółki, różnorodność zadań wymagająca zupełnie innych umiejętności i kompetencji czy dynamika zmian otoczenia prawnego to tylko przykłady wyzwań dla członków rad nadzorczych - wynika z raportu.
  • Swoje obowiązki muszą wykonywać w poszanowaniu celów kadry zarządzającej, oczekiwań akcjonariuszy i przepisów prawa stanowiących o ich niezależności - czytamy w badaniu.
  • Jednak sprawnie funkcjonująca rada może realnie wspierać rozwój spółki - wynika z raportu.

Prawie 49 tys. podmiotów ma w swojej strukturze organ korporacyjny, jakim jest rada nadzorcza (także: "komisja rewizyjna", "rada"). Przekłada się to na obsadzenie prawie 192 tys. stanowisk, z czego prawie 169 tys. osób zasiada w radach - wynika z wyliczeń Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).

Typowa rada nadzorcza - co wynika z przeprowadzonych przez KIG badań - składa się z czterech członków, jeden z nich ma co najmniej 5-letni staż, drugi zaś co najmniej 10-letni. Co najmniej dwie osoby zasiadające w radzie to 51-latkowie (61 proc. osób), raczej nie ma osób poniżej 30. roku życia (3,1 proc.), 34 proc. stanowią kobiety.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Trochę inaczej wyglądają rady w spółkach kapitałowych - to przede wszystkim spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz komandytowo-akcyjne. Jest 24 tys. takich podmiotów, w których do obsadzenia jest 85 tys. stanowisk w radach nadzorczych, a zasiada w nich 68 tys. osób - podaje KIG

- Zidentyfikowanie słabości rad nadzorczych to ważny krok do ich wzmocnienia i budowania wartości przedsiębiorstwa. Zdrowy i dojrzały nadzór pozwala na konsekwentne rozwijanie przyjętej strategii biznesowej, a w efekcie na lepszą realizację planów finansowych - mówi Dorota Snarska-Kuman, partner odpowiedzialny za grupę Audit & Assurance w Sektorze Instytucji Finansowych, Deloitte.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Te działania usprawnią funkcjonowanie rad nadzorczych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA