PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Tak zdemaskujesz szefa psychopatę. Pierwszy sygnał wychwycisz od razu

Niełatwo rozpoznać szefa psychopatę, ale nie jest to niemożliwe. Jak to zrobić i jak poradzić sobie z toksycznym menedżerem?

Tak zdemaskujesz szefa psychopatę. Pierwszy sygnał wychwycisz od razu
Brak empatii to oczywista cecha psychopatów (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Na początku swojej pracy taki szef mało mówi o sobie, swoim życiu osobistym czy przeżyciach. My się zwierzamy, mówimy, co trudnego nas spotkało, a ta osoba niby odpowiada na to, ale nie mówi nic o sobie. To może być pierwszy sygnał – wyjaśnia psycholog Agnieszka Mościcka-Teske.
 • Utrudnieniem w rozpoznaniu psychopatów może być fakt, że takie osoby są jednocześnie uwodzicielskie, bardzo lubiane w swoich środowiskach, wspaniale potrafią zaskarbić sobie sympatię otoczenia.
 • W relacji z szefem psychopatą kluczem jest odporność psychiczna. Jeżeli zrozumiemy mechanizmy, według których działa szef, to jest szansa, że pojmiemy, iż jego zachowanie świadczy o nim, a nie o nas.

W języku potocznym etykietkę psychopaty przypisujemy osobom o niższym poziomie empatii. Jednak fakt, że ktoś ma niższą wrażliwość czy współodczuwanie, nie czyni z niego takiej osoby. Ponadto psychopatia nie zawsze jest zaburzeniem psychicznym, ale jedną z cech osobowości.

O tym, czym cechuje się szef psychopata, pisaliśmy tutaj. Brak empatii to oczywista cecha w przypadku psychopatów. Z osobowością psychopatyczną skojarzone są także inne cechy, na przykład zdolność do manipulowania zachowaniem innych ludzi poprzez zarządzanie ich stanem emocjonalnym. Kolejna cecha to bezwzględne trzymanie się ustalonego przez siebie celu i dążenie do niego na wszelkie możliwe sposoby.

Zdemaskować psychopatę

Psychopatę można rozpoznać, ale jest to trudne zadanie. Jak zauważa Patryk Wójcik, psycholog i autor książki "Jak pracować zdalnie i nie zwariować", jeżeli byłoby to proste, to ludzie nie dawaliby się nabrać na sztuczki psychopatów.

– Łatwo jest rozpoznać zachowania psychopatyczne w momencie, kiedy możemy poobserwować sytuację z szerokiej perspektywy. Jeżeli jesteśmy w centrum wydarzeń albo, co gorsza, jesteśmy obiektem manipulacji, często tkwimy w tym tak głęboko, że nie dostrzegamy działań psychopaty, a przynajmniej nie dostrzegamy ich we właściwym momencie – komentuje Wójcik.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Tak zdemaskujesz szefa psychopatę. Pierwszy sygnał wychwycisz od razu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • karolina 2022-09-21 13:21:45

  Mamy takiego, zarządza zespołem od 3 lat i trochę osób nie wytrzymało - odeszło. Kłamstwa, mataczenie, nieumiejętność przyznania się do błędów, przypisywanie ich innym poprzez krzyk i zastraszenie, granie na emocjach. Po prostu dramat. Góra udaje że nie ma problemu. Ja przed emeryturą zaciskam zęby, wiadomo -kto przyjmie staruszka?

 • Anna 2021-12-14 06:51:17

  Psychopata to patologiczne zachowania, nie ma znaczenia z jakiej przyczyny one są

 • Stanislaw 2021-05-03 08:25:23

  A może to nie psychopata, ale ofiara korporacyjnych planów i oczekiwań akcjonariuszy, lub innych właścicieli?

  • paweł 2022-02-06 13:12:23

   Psychopaci zawsze usprawiedliwiają te zachowania znalezieniem się w "ekstremalnej i nadzwyczajnej sytuacji". Mobbingowanie, kłamstwa, ignorowanie, dezinformacja. Do tego trzeba świadomych decyzji, no chyba, ze ktoś bezrefleksyjnie podchodzi do sugestii i poleceń z góry i nie zastanawia się nad ich skutkami dla innych. To się nazywa spolegliwość, a potem oportunizm.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA