×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Tak menedżerowie i HR-owcy mogą pomóc Ukraińcom. Nie można siedzieć bezczynnie

Pajmon CPT, EWL, Biedronka, LPP czy MPK Wrocław - m.in. te firmy wspierają swoich pracowników z Ukrainy. Jakie działania podjęły i co może zrobić dział HR w obecnej sytuacji? Na pewno nie powinien siedzieć bezczynnie.

Tak menedżerowie i HR-owcy mogą pomóc Ukraińcom. Nie można siedzieć bezczynnie
Aktualna sytuacja na Ukrainie to kolejne po pandemii wydarzenie, które wpływa na poczucie stabilności i dobrostan psychiczny ludzi (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Firmy wspierają swoich pracowników - wdrażają pakiety pomocowe, oferują zestawy zaliczek, bezzwrotny zastrzyk finansowy, pomoc psychologiczną, pomoc w znalezieniu pracy dla bliskich, a także miejsca zakwaterowania czy bezpłatne dni urlopowe.
  • Piotr Kuron, dyrektor operacyjny w Lee Hecht Harrison Polska podkreśla, że aktualna sytuacja na Ukrainie to kolejne po pandemii wydarzenie, które wpływa na poczucie stabilności i dobrostan psychiczny ludzi. Ważne jest więc zapewnienie profesjonalnego wsparcia psychologicznego.
  • Dodaje też, że HR może i powinien reagować - poprzez przygotowanie kierowników do rozmów ze swoim pracownikami oraz umiejętność wychwytywania niepokojących sygnałów.

24 lutego wojska rosyjskie przekroczyły granicę z Ukrainą i rozpoczęły operację militarną na pełną skalę. Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny na terenie całego kraju, a późnym wieczorem podpisał dekret o powszechnej mobilizacji.

- Od 24 lutego świat nie jest już taki sam jak kiedyś. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Wszyscy łączymy się w solidarności z ludnością Ukrainy – mówi Artur Czart, prezes agencji zatrudnienia Pajmon CPT.

- W czwartek na Ukrainie wprowadzono stan wojenny. Ludzie w panice przemieszczają się na zachód Ukrainy. Pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę większe miasta były totalnie zakorkowane. Ludzie boją się i nie wiedzą, co przyniesie jutro. Teraz Ukraińcy mają coraz więcej pytań i coraz częściej chcą wyjechać z kraju, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i bliskim. Słyszą to nasi rekruterzy – dodaje Czart.

Jedni zostają, inni wyjeżdżają

Pracownicy Pajmon CPT, którzy pracują zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie podkreślają, że praca, działanie, niemyślenie jest dla nich ratunkiem.

- Strach jest najgorszy. Paraliżuje. Nie można się mu poddawać. Brat jest dla mnie bohaterem. Walczy o swoją rodzinę. Chce wydostać się z Kijowa i pojechać na zachód kraju, gdzie mieszkają rodzice. Miasto broni się dzielnie przed ostrzałem wroga, a on sam z żoną i trójką dzieci siedzą skuleni w domu, w korytarzu. Wczoraj nie wyjechali z zakorkowanego Kijowa. Zabrakło benzyny – mówi Ivan, mieszkający w Rzeszowie od 6 lat, który pracuje razem z Alexem, którego ojciec w czwartek przyjechał do Polski. Kieruje się do Niemiec, gdzie już wcześniej pracował. – Polska dla taty jest chwilowym azylem, przystankiem, oddechem – przyznaje Alex, który w Rzeszowie mieszka z żoną od dwóch lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Tak menedżerowie i HR-owcy mogą pomóc Ukraińcom. Nie można siedzieć bezczynnie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • CEO 2022-02-27 16:51:41

    Właśnie brak podwyżek - czyli łupimy co miesiąc ludzi. Robić kasę na wojnie to HR umie. Jednorazowo to się przyjmuje a stale to się wynagradza. Jak są jakieś „zastrzyki finansowe” to unikam takich miejsc - stać ich by dać więcej i dla PR jednorazowo się wykażą by co miesiąc odbijać stratę. Skandaliczne zachowanie! Od dawna najtaniej to branie Ukrainca a nie podnoszenie stawki swoim

  • Betka 2022-02-26 05:17:26

    Mam pytanie: czy najbogatszy " Polak" pan Rydzyk też pomoże UKRAIŃCOM ? Bo jeśli padnie ten kraj to nasze domy i jego imperium też obróci się się w gruzy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA