×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Szykuje się obniżenie podatku dla fundacji rodzinnych

  • Autor: PAP/awi
  • 1 mar 2023 15:13

Podatek naliczany od świadczeń wypłacanych przez fundacje rodzinne ma spaść z 15 do 10 proc., jeśli otrzymujący świadczenia należą do I oraz II grupy podatkowej - wynika z jednej z poprawek, jaką wprowadziła do projektu noweli ustawy o obligacjach sejmowa komisja finansów.

Szykuje się obniżenie podatku dla fundacji rodzinnych
Komisja Finansów Publicznych przyjęła zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Komisja Finansów Publicznych poprawkę, która obniża podatek naliczany od świadczeń wypłacanych przez fundację rodzinną z 15 do 10 proc.
  • Podatek będzie można obniżyć, jeśli otrzymujący świadczenia należą do I oraz II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn.
  • Inna przyjęta poprawka ma na celu uszczelnienie systemu opodatkowania fundacji rodzinnej.

W środę Komisja Finansów Publicznych omawiała projekt ustawy o zmianie ustawy o obligacjach, ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw.

Komisja opowiedziała się za przyjęciem projektu wraz z poprawkami. Większość z nich miała charakter legislacyjny oraz redakcyjny.

Komisja Finansów Publicznych przyjęła zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych

KFP przyjęła także poprawki, które wprowadzają zmiany w sposobie działania i opodatkowania fundacji rodzinnych. Chodzi o zmiany, dotyczące sytuacji, w której beneficjent fundacji rodzinnej jest jednocześnie udziałowcem spółki, rozliczającej się z wykorzystaniem estońskiego CIT. W obecnym stanie prawnym taka sytuacji prowadzi do utraty przez spółkę możliwości rozliczania się z użyciem estońskiego CIT. Poprawka zaakceptowana przez komisję ma doprowadzić do sytuacji, w której możliwe będzie utrzymanie możliwości rozliczania się estońskim CIT, jeśli jej udziałowiec jest beneficjentem fundacji rodzinnej.

Uszczelnienie systemu opodatkowania fundacji rodzinnej

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szykuje się obniżenie podatku dla fundacji rodzinnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA