Szybki awans: trampolina czy pułapka?

Podobno najszybciej można dostać awans, jeśli pracuje się w sprzedaży i osiąga się wysokie wyniki. Na co powinni zwrócić uwagę młodzi stażem i wiekiem szefowie, jeśli już będą mieć berło i koronę?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szybki awans: trampolina czy pułapka?

PODZIEL SIĘ


Autor: Joanna Rubin

27 mar 2014 6:34


Młodzi menedżerowie często nie znają wszystkich aspektów pracy swojego nowego zespołu. Później nie mogą uzupełnić braków lub chcą jak najszybciej zatuszować swoje niekompetencje. Braki merytoryczne powodują jednak, że nie mają autorytetu w grupie, a to przeszkadza im pełnić ich podstawowe obowiązki. Dodatkowo w każdej sytuacji szef powinien umieć zastąpić swoich pracowników. Rolą organizacji jest więc stałe wspieranie awansowanych osób tak, aby podnosiły swoje umiejętności nie tylko kierownicze, ale także z zakresu specjalizacji grup, którymi zarządzają.

- Awansowałem szybko, bo miałem bardzo dobre wyniki. Z dnia na dzień zostałem szefem. Mój przełożony dał mi aneks do umowy, małą podwyżkę i na tym skończyła się rozmowa. Zero wprowadzenia. Problemy pojawiły się pierwszego dnia, gdy stanąłem przed grupą starych wyjadaczy. Wyzwaniem była praca nad tym, aby zespól mi zaufał, komunikował się ze mną i wypełniał terminowo obowiązki. Każdego dnia odpierałem ataki, bo każdy chciał mi udowodnić, że nie nadaję się na kierownika - wspomina szefowanie w call center Marek Balcerzak.

Dodaje, że nie mógł skupić się na nowych strategiach sprzedaży, bo poświęcał czas na walkę z ludźmi. Nie uzyskał wsparcia z firmy i w końcu złożył wypowiedzenie.

Brak doświadczenia życiowego

Młody menedżer najczęściej bardzo wierzy w siebie, studiuje kolejne partie książek o byciu szefem i pilnie uczy się, jak rządzić. Często awans otrzymują osoby, które są przebojowe i umiejętnie zarządzają swoim czasem pracy. Brak im jednak doświadczenia życiowego, które jest niezbędne, aby prowadzić innych ludzi.

Zdaniem Irminy Gocan, menedżera z w Polskiej Grupy Energetycznej, szefowie bez stażu mogą mieć trudności w rozumieniu własnych potrzeb, znajomości emocji i reakcji na różne sytuacje.

- Młodzi menedżerowie to osoby, których kariera edukacyjna i zawodowa jest zazwyczaj pasmem sukcesów, wszak awansują najlepsi. Ale to porażki i płynące z nich konsekwencje są dla człowieka najlepszą nauką. Trudności interpersonalne, kłopoty zawodowe i osobiste kształtują charakter, zwiększają motywację, a także pozwalają unikać przyszłych pułapek.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.