Sztuczna inteligencja to kierunek, od którego nie ma odwrotu. Droga, jaką pokonać musi Europa i Polska, jest długa, w wielu przypadkach kręta, ale konieczna. - Europa, jeśli nie chce być skansenem świata, musi bardziej agresywnie odnieść się do rewolucji 4.0, postępu technologicznego i technologii takich jak sztuczna inteligencja – podkreśla minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
-
- •26 cze 2019 6:00

Wyzwań związanych z rozwojem sztucznej inteligencji w naszym kraju jest kilka. Jedno jest pewne. Badanie „Al Pulse” przeprowadzone przez Microsoft pokazuje, że chociaż tendencja do inwestowania w sztuczną inteligencję (AI) jako źródło przewagi i rozwoju jest w naszym kraju wyraźna, to Polska plasuje się poniżej średniego wyniku dla wszystkich krajów, które podlegały badaniu. Jednocześnie polscy menedżerowie wykazują się większym optymizmem, jeśli idzie o korzyści płynące z wdrażania AI.
Przeczytaj Sztuczna inteligencja łapie w Polsce opóźnienie, choć mamy swoich liderów
- To, na co zwracamy uwagę, to tworzenie kadr dla sztucznej inteligencji. Po pierwsze edukacja - zaczęliśmy dwa lata temu lekcjami kodowania w szkołach, ale to zdecydowanie za mało. Ważny jest powszechny program kształcenia – od szkół podstawowych poprzez licea, specjalne programy, multidyscyplinarne zespoły na uczelniach, finansowanie studiów doktoranckich czy doktoraty wdrożeniowe. Wszystko po to, by rozwijać technologie oparte na sztucznej inteligencji – podkreśla minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.


KOMENTARZE (1)