- Trzy dni, blisko 20 zróżnicowanych bloków tematycznych, dyskusje o nowej rzeczywistości z udziałem 120 panelistów, pomysły na wychodzenie z kryzysu. Transmisje live, prezentacje, rozmowy ma czacie, webinaria.
- EEC Online to wstęp do szerszej debaty. Grupa PTWP planuje organizację XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC), największej imprezy biznesowej Europy Centralnej w dotychczasowej formule, wraz z European Tech and Start-up Days, w dniach 2-4 września br.
- EEC Online jest odpowiedzią na sytuację, w jakiej nagle, za sprawą COVID-19, znalazła się gospodarka. Wśród debaty o tym, co ważne, nie zabrakło sesji poświęconej rynkowi pracy.
Po raz pierwszy ważna debata o gospodarce odbyła się w formule zdalnej, gromadząc ponad cztery tysiące zarejestrowanych uczestników. Dyskusje, rozmowy i inne formy interakcji tworzące EEC Online zostały w czasie rzeczywistym odtworzone 316 tys. razy, każdorazowo w wirtualnej “sali” zalogowanych było średnio tysiąc widzów - towarzyszących dyskusji, komentujących na czacie, zadających pytania.
Europa i Polska
Jednym z gości specjalnych EEC Online był Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Polski rząd reprezentowali: Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju, Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, Michał Kurtyka, minister klimatu, Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej.
Prowadzącym debatę Nowa Gospodarka był Adam Sierak, dziennikarz WNP.PL. Fot. PTWP
W trakcie trzech dni internetowych debat rozmawiano o branżach, w których dokonają się największe zmiany – o sytuacji na rynku pracy, perspektywach transformacji energetyki, o przyspieszającej cyfryzacji, o nowych realiach na rynku start-upów, a także kondycji samorządów, branży budowlanej.
Ekonomiści uczestniczący w inaugurującej EEC Online debacie „Nowa Gospodarka, nowy świat” oceniali, że pandemia przyniesie stałe zmiany - osłabi globalizację, przyspieszy cyfryzację, wymuszając zaciąganie długu - zmieni sytuację finansów publicznych. Nie wykluczyli także nawrotu choroby w trzecim kwartale i namawiali do ostrożności w prognozach dla polskiej i europejskiej gospodarki na 2020 r.
Całkowita liczba odtworzeń tej sesji w trakcie jej trwania (live) wyniosła 41 tys. Liczba osób, które oglądały debatę w kulminacyjnym momencie transmisji, to 2,1 tys. użytkowników.
Czytaj więcej: Jadwiga Emilewicz: Praca zdalna na stałe zakorzeni się w polskiej gospodarce
– Kryzys, z którym mamy dziś do czynienia, z całą pewnością jest zjawiskiem nieznanym dotychczas w swojej skali i zakresie. Gospodarka została sparaliżowana praktycznie we wszystkich obszarach, życie społeczne zostało zamrożone. Nasze zdolności do zrozumienia tego, gdzie jesteśmy, ograniczają się do bardzo krótkiego czasu. Analizujemy sytuację sprzed kilku tygodni czy kilku miesięcy. A jesteśmy w stanie planować coś ze względną dokładnością w horyzoncie dwóch tygodni – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.
Odpowiedzi na kluczowe dla UE pytania szukano podczas debaty „Unia Europejska - odpowiedź na kryzys”, która odbyła się podczas pierwszego dnia EEC Online. Uczestnicy pierwszego od czasu lockdownu takiego spotkania rozmawiali także o szybkości i skali reakcji Unii Europejskiej, działaniach państw członkowskich, antykryzysowym zasilaniu systemów ochrony zdrowia i gospodarek oraz planowaniu wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027. Padły ważne deklaracje.
Na potrzeby EEC Online powstało nowoczesne studio telewizyjne. Fot. PTWP
– Unia zmieniła swoje procedury, by ułatwić i przyspieszyć reagowanie państw na skutki kryzysu. W unijnym budżecie wciąż dostępne są duże środki na wsparcie gospodarki w kryzysie. Zaczynamy pracę nad długoterminowym programem wychodzenia ze stanu zamrożenia gospodarki, na co chcemy przeznaczyć 1 bln euro – powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. – Przyspieszyliśmy w znaczny sposób procedury. Obecnie UE jest w stanie zapewnić maksymalną elastyczność w zakresie prealokacji funduszy unijnych – dodał.
Praca i cyfryzacja
Koronawirus niewątpliwie zmieni biznes i przedsiębiorców – to jedna z konkluzji debaty pt. Rynek pracy. Sztuka adaptacji z udziałem Stanisława Szweda, sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ekspertów rynku pracy, praktyków HR i naukowców.
Czytaj więcej: Nowe standardy - stare problemy. Pogłoski o rewolucji na rynku pracy są przesadzone.
Nowe realia będą wymagały od pracowników nowych kompetencji – przede wszystkim cyfrowych.
– Jak może ta nowa normalność wyglądać? Przede wszystkim wzrośnie rola technologii cyfrowych – prognozował Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego. – Już po kilku tygodniach pandemii liczba klientów banku korzystająca z bankowości elektronicznej wzrosła o 200 tys. Pandemia przyniosła nam fazę korzystania z cyfrowych usług przez miliony Polaków i to jest dobry krok. Musimy wytworzyć silne społeczeństwo i gospodarkę opartą na technologiach cyfrowych – podkreślił.
Czytaj więcej: Utrzymanie wysokości płac to nie jest to, przy czym należy się teraz upierać
– Zmienią się również modele biznesowe. Z jednej strony cyfryzacja, ale z drugiej zainteresowanie klientów innym asortymentem, co może być spowodowane zubożeniem społeczeństwa w trakcie kryzysu. Nastąpi też przesuwanie się popytu w stronę tańszych towarów, zmiana preferencji klientów raczej ku dolnej półce – przewidywał Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes LPP.
– Cyfryzacja, chociaż oczywiście konieczna, nie jest panaceum. To, że musimy oswajać się z cyfryzacją, z nowoczesnymi technologiami, to oczywistość. Fundamentalne pytanie – jak łączyć rzeczywistość wirtualną ze światem realnym, do którego jesteśmy jakoś przywiązani? – pytał Rafał Sonik, prezes Gemini Holding.
Jednym z uczestników debaty Rynek pracy - sztuka adaptacji był wiceminister pracy Stanisław Szwed. Fot. PTWP
– Już nie tylko podnoszenie efektywności produkcji i optymalizacja kosztów przemawiają za Przemysłem 4.0. Rozwiązania cyfrowe pomagają tam, gdzie ludzie z powodu pandemii nie mogą pracować obok siebie – zwróciła uwagę Dominika Bettman, prezeska Siemens Polska, która wzięła udział w panelu „Cyfryzacja – czas przyspieszenia?".
W ramach EEC odbyło się 20 debat z udziałem ponad 120 panelistów. EEC Online zorganizowano w dniach 18-20 maja, ale kolejne wydarzenia pod tym szyldem zaplanowano na kolejne tygodnie. Organizację największej imprezy biznesowej Europy Centralnej w dotychczasowej formule, wraz z European Tech and Start-up Days, Grupa PTWP planuje w dniach 2-4 września br.
Czytaj więcej: Nie wszystkie modele przywództwa sprawdzają się w ekstremalnych realiach
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (1)