Liczba obcokrajowców pracujących w Szkocji spada. Polacy byli w 2018 r. najliczniejszą grupą obcych pracowników w tym kraju.
- W ciągu roku w Szkocji ubyło 21 000 obcokrajowców a duża ich grupa to obywatele Unii.
- Polacy pozostający w Szkocji obawiają się tego, jak będzie wyglądać ich przyszłość.
- Szkockie władze mają z ujemnym saldem migracji duży problem. Polityka kraju zakładała, że jeszcze przez 25 lat pracowników z zagranicy ma przybywać.
Władze Szkocji podały, że liczba obcokrajowców pracujących w tym kraju między 2018 a 2019 r. spadła o 21 000, czyli 10 proc. Duża grupa migrujących ze Szkocji to obywatele kontynentalnych państw UE. W kontekście tej migracji i dużej Polonii w Szkocji, zasadnym jest pytanie: czy i Polacy wyemigrują? Do 2018 r. najliczniejszą nacją pracującą w Szkocji, poza samymi Szkotami, byli właśnie Polacy.
Oficjalnie było nas w 2018 r. w Szkocji 56 tysięcy. 2 na 100 pracujących w Szkocji pochodziło znad Wisły. Przedstawicieli innych nacji było o wiele mniej. Dla porównania, Irlandczycy przebywający w 2018 r. w Szkocji stanowili raptem 12 000 osób, Litwini 10 000 osób, Francuzi 9000. Rumunów, Pakistańczyków, czy Niemców było w Szkocji po 7000.
Od 2007 roku nie odnotowano, by saldo migracji Szkocji było ujemne, rokrocznie rosło. Dlatego nowe liczby sugerują, że trend migracyjny się odwrócił.
Czytaj też: Polacy studiujący w Wielkiej Brytanii mogą spać spokojnie
Dlaczego migrujących jest mniej?
Możliwe, że za sytuacją stoi brexit i towarzyszące mu niepewności polityczno-społeczne. Nie można bagatelizować także koniunktury gospodarczej i kursu funta. Kraje Europy kontynentalnej są rozpędzone ekonomicznie, co w połączeniu z kursami walutowymi nie popycha Europejczyków do migracji zarobkowej jak jeszcze np. 10 lat temu.
BBC podała w maju, że rośnie wśród obecnych w Szkocji Polaków niepewność o status obywateli UE po brexicie. Z relacji brytyjskiej telewizji wynika, że część z naszych rodaków szuka szansy gdzie indziej, np. w Norwegii a inni rozważają powrót do ojczyzny. Podobne kroki mają rozważać Europejczycy niepewni swojej przyszłości zawodowej i finansowej


KOMENTARZE (0)